Kakao ndihmon kunder migrenës.

Shko poshtë

Kakao ndihmon kunder migrenës.

Mesazh nga Geri prej Tue 13 Oct 2009 - 2:49

Qe disa vite, shkencëtarët janë duke punuar
intensivisht në studimin e aftësisë së kakaos për mjekimin e
çrregullimeve të ndryshme shëndetësore.Ndërsa një studim i ri, i realizuar te minjtë laboratorikë, ofron të
dhënat se kakao mund të ndalojë proceset inflamatore brenda ganglionit
trigeminal, që konsiderohen se kanë rëndësi të madhe në paraqitjen e
migrenës.

Supozohet se kakao pengon aktivitetin e proteinave përgjegjëse për
zhvillimin e këtyre inflamacioneve, të cilat për pasojë kanë shfaqjen e
migrenës

Mekanizmi i saktë ende nuk është qartësuar, dhe duke qenë se ky studim
është vetëm fillimi, autorët thonë se duhet të realizohen edhe
hulumtime të
mëtutjeshme për ta kuptuar edhe më shumë mënyrën e shfaqjes së migrenës
dhe njëkohësisht të zhvillojnë metoda për parandalimin dhe mjekimin e
saj.

_________________

Portali ~ Forumi ~ St@ff ~ Rregulloria Forumit

Keni paqartesi... Me kontakto ne PM
avatar
Geri
Fondatore St@ff Forum
Fondatore St@ff Forum

<b>Postime</b> Postime : 19697
 <b>Piket</b> Piket : 23781
Regjistruar : 21/04/2009
 <b>Mosha</b> Mosha : 30
 <b>Vendbanimi</b> Vendbanimi : Ne qytetin e dashur Tirone

http://www.facebook.com/profile.php?id=100000780195284#!/pages/M

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi