Një Tregim i mire lexoje sot! Neser mund te jete shume vone !!

Shko poshtë

Një Tregim i mire lexoje sot! Neser mund te jete shume vone !!

Mesazh nga Geri prej Mon 28 Dec 2009 - 8:23

Një Tregim i mir lexoje sot!
Na ishte njeher... një djal i cilli lindi i semuar.
semundja e tij ishte e pa sherueshem

Ai ishte 17 vjeqar dhe mund të vdiste qdo moment.
Ai jeton akoma me nënën e tij si dhe ne mbikqyrjen e saj.
një dit mendoj të dal jasht vëtë vetm edhe një herë.
E pyeti nënën dhe ajo e lejo të dilte.
Duke shetitur nëpër qytet u ndal pranë një CD-shopi
kur ngriti koken e shikoj mbrenda pa një vajz të bukur ne moshen e tij.
Ishte dashuri ne shikim të parë, hapi deren dhe hyri mbrenda dhe vetem e shikonte
prej një këndi vajzen,me kohë u ofrua nga tavolina ku ndodhet ajo vajza.
Ajo e shikonte edhe pyeti me një buzqeshje , A mund t'ju ndimoj?
ai mendonte se ishte buzqeshja me e bukur qe e kishte parë ndonjeher...
dhe kishte një deshir qe ta puthte po ne atë qast...
Ai thoshte duke belbzuar po....hemmmmm... kisha deshir ta bleja një CD
Pa menduar mori CD-en e parë qe e gjeti dhe paguante...
A ke deshir qe ta paketoj pyeti duke buzqeshur vajza..
Ai vetem beri me koke (po) dhe ajo shkoj ne dhomen e paketimit dhe ja solli.
Ai e mori dhe doli nga lokali, Shkoj ne shpi dhe prej ksaj ditë shkoj
gjdo ditë ne atë lokal për të bler nga një CD.
Ajo i Paketonte perseri të gjtha dhe ja sillte të paketuar,
ai i solli të gjith ne shtepi për ti vendosur ne Ormanin e tij
Ai ishte shum i turbshem për ta pyetur atë vajz për një kafe apo dark...
edhe kur e provonte nuk mundë të fliste asgje...
Kshtu qe një dit ja rrefente gjith nënës , dhe ajo i dha kurajo qe ta
provonte edhe njeher...
Edhe kshtu , ditën tjeter i armatosur me korajo dhe vullnet shkoj ne atë lokal apo CD-shop
Si gjdo dit e mori një CD dhe ajo shkoj për t'ia paketuar atë...në atë qast djaloshi morri guximin
dhe ja la një leter me numrin e ti ne tavolin dhe doli duke vrapuar nga lokali...
-të nesermen Dring..Dring... Telefoni
E ëma e hapi telefonin Hallo
Ishte ajo vajza dhe deshironte të fliste me djaloshin...
Nëna e pa ndalur filloj të qante... qka, ti nuk e din aj dje ka VDEKUR !
Në këtë moment ishte një pushim dhe degjoheshin vetem dhimbjet e nënës.
Ma vonë ajo shkoj ne dhomen e djalit ,për ta kujtuar sado pak...
Ajo vendosi të shikonte rrobat e tij , dhe hapi ormanin , sa ishte e habitur
kur i ran një shum e madhe e CD-av ,këmbëve të posht...
Asnjera nuk ishte e hapur,kjo e beri të dyshoj dhe mori
një dhe u ulë ne shtrat të djalit dhe filloj ta hapte
ku në atë qast ra një leter me mbishkrim :
"Hallo ti je një djal shum i bukur.... a ke deshir të dalesh me mua...Du shum..Doretina"
Duke qarë mori nëna e tij një CD tjeter e pastaj një tjeter , në gjdo paketim të CD-av ishte edhe nga një
leter e vogel me të njejtin mbishkrim...
MORALI :
[color=red]Kështu është jeta - Mos prit shum për t'ja shprehur dikujt.qe për ty është i veqant
Deshiren tende dhe ndjenjat tua për atë .
" Thuaje SOT " , Neser mun të jet shum VON
! ! !

_________________

Portali ~ Forumi ~ St@ff ~ Rregulloria Forumit

Keni paqartesi... Me kontakto ne PM
avatar
Geri
Fondatore St@ff Forum
Fondatore St@ff Forum

<b>Postime</b> Postime : 19697
 <b>Piket</b> Piket : 23781
Regjistruar : 21/04/2009
 <b>Mosha</b> Mosha : 30
 <b>Vendbanimi</b> Vendbanimi : Ne qytetin e dashur Tirone

https://www.facebook.com/profile.php?id=100000780195284#!/pages/M

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Një Tregim i mire lexoje sot! Neser mund te jete shume vone !!

Mesazh nga Geri prej Mon 28 Dec 2009 - 8:24

Ai e njohi ate ne nje feste


Ai e njohi ate ne nje feste, ajo
ishte shume e njohur per publikun, shume djem e kishin lakmi, ndersa ai
nuk
ishte fytyre e njohur per publikun, askush nuk i kushtoi vemendjen
atij. Ne fund te fteses, ai e ftoi ate per nje kafe, ajo u habit, por
per t'u
treguar e sjellshme ajo pranoj.
U ulen te dy ne nje kafene, ai ndihej inferior, as ajo nuk ndihej
rehat, ajo mendoi qe te thote, te lutem, te shkojm tani... nderkohe qe
qetesine e
tyre e e nderpriti ky duke ftuar kamarierin"Mund qe te me japesh pak
kripe" Dua qe ta hedh
ne kafen time. Te gjithe e veshtruan ate, shume i cuditshem! Fytyra i'u
skuq, por akoma, ai e hedhi krypen ne kafe dhe piu kafen. Ajo si
kureshtare e
pyeti: Pse i hedh krip kafese? Ai ju pergjigj: "Kur isha femije, kam
jetuar afer detit, kisha deshire te luaj ne det, kam mundur ta shijoj
shijen e
detit, ashtu si kafen e kripur.
Tani cdohere marre kafe te kripur, gjithmone kujtoj femijerine time,
kujtoj qytetin tim, me mungon shume qyteti im, me mungojne prinderit e
mi te
cilet ende jetojne atje.
Duke folur syte atij iu mbushen me lote. Ajo u prek thelle. Kjo ishte
ndjenja e tij e vertete, nga thellesia e zemres. Nje njeri i cili mund
ta tregoj
mallin per atdheun, ai patjeter duhet te jete nje njeri i cili e do
vendlindjen dhe kujdeset dhe
ndjen pergjegjesi per te. Pastaj edhe ajo filloi te flas, tregoi per
qytetin e saj te larget, femijerine e saj, familjen. Ishte nje bisede
shume e
mire, gjithashtu edhe fillim i bukur i tregimit te tyre. Ata vazhduan
te takohen dhe vajza u bind se ai eshte
i cili ia ploteson kerkesen dhe nevojen e saj, kishte tolerance, zemer
te bute dhe te mire, i zjarrte, i kujdesshem, ishte nje person tejet i
mire..........
Tregimi vazhdon si cdo tregim i bukur dashurie, princesha u martua me princin, dhe jetonin jete te lumtur bashke...
Cdo here qe bente ajo kafe, hidhte kripe ne kafen e tij, sic e dinte qe ai e don kafen e krypur.
Pas 40 viteve, ai vdiq, kishte lene nje leter ne te cilen kishte thene:
" E dashura ime, te lutem me fal, me fal qe te genjeva kjo ishte
genjeshtra ime e vetme ...kafja e krypur. Te kujtohet hera e pare kur u
takuam ? Isha
shume nervoz ne ate kohe, faktikisht une desha te kerkoj sheqer por
thash kripe,
ishte rende per mua qe ta nderroj, keshtu qe vetem vazhdova. Kurre nuk
kam menduar se do te ishte fillimi i komunikimit mes nesh.
Jam munduar te ta them te verteten disa here gjate jetes sime, por kam
qene shume i frikesuar ta bej ate, sic te kam premtuar qe nuk do te
genjej ty
per asgje... Tani po vdes, nuk jam i frikesuar nga asgje.vetem nga ajo
se ti mund te mos me falesh per genjeshtren..... Nuk me pelqen kafja e
krypur,
cfare shije te cuditshme dhe te keqe ka... por une kam pire kafen e
krypur gjate gjithe jetes time qe kur te kam njohur ty, nuk me dhimbset
asgje qe e
bej per ty, te te kem ty per mua eshte lumturia me e madhe . Po te
mundem te jetoj per here te dyte, akoma dua qe te njoh dhe te te kem
gjate gjithe
jetes.
Lotet e saj e lagen teresisht letren nga fjalet e tij prekese.
Nje dite, dikush e pyeti ate, si eshte shija e kafes se krypur?
Ajo u pergjigj: " Eshte e embel, e kendshme".


Dashuria eshte, te mos harrosh por te falesh, jo ta shikosh por ta kuptosh, jo ta
degjosh por ti'a vesh veshin me vemendje, jo ta braktisesh por ta mbash.
Mos e le kurre ate qe e do per te ate i cili te pelqen, sepse ai i cili te pelqen do te le ty per ate te cilen e do!

_________________

Portali ~ Forumi ~ St@ff ~ Rregulloria Forumit

Keni paqartesi... Me kontakto ne PM
avatar
Geri
Fondatore St@ff Forum
Fondatore St@ff Forum

<b>Postime</b> Postime : 19697
 <b>Piket</b> Piket : 23781
Regjistruar : 21/04/2009
 <b>Mosha</b> Mosha : 30
 <b>Vendbanimi</b> Vendbanimi : Ne qytetin e dashur Tirone

https://www.facebook.com/profile.php?id=100000780195284#!/pages/M

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Një Tregim i mire lexoje sot! Neser mund te jete shume vone !!

Mesazh nga Vizitor prej Tue 29 Dec 2009 - 7:31

Tregim shum d.m thenes geri
avatar
Vizitor
Vizitor


Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Një Tregim i mire lexoje sot! Neser mund te jete shume vone !!

Mesazh nga Vizitor prej Wed 30 Dec 2009 - 8:08

Gerushi shkruajti:[color=orange]Një Tregim i mir lexoje sot!
Na ishte njeher... një djal i cilli lindi i semuar.
semundja e tij ishte e pa sherueshem

Ai ishte 17 vjeqar dhe mund të vdiste qdo moment.
Ai jeton akoma me nënën e tij si dhe ne mbikqyrjen e saj.
një dit mendoj të dal jasht vëtë vetm edhe një herë.
E pyeti nënën dhe ajo e lejo të dilte.
Duke shetitur nëpër qytet u ndal pranë një CD-shopi
kur ngriti koken e shikoj mbrenda pa një vajz të bukur ne moshen e tij.
Ishte dashuri ne shikim të parë, hapi deren dhe hyri mbrenda dhe vetem e shikonte
prej një këndi vajzen,me kohë u ofrua nga tavolina ku ndodhet ajo vajza.
Ajo e shikonte edhe pyeti me një buzqeshje , A mund t'ju ndimoj?
ai mendonte se ishte buzqeshja me e bukur qe e kishte parë ndonjeher...
dhe kishte një deshir qe ta puthte po ne atë qast...
Ai thoshte duke belbzuar po....hemmmmm... kisha deshir ta bleja një CD
Pa menduar mori CD-en e parë qe e gjeti dhe paguante...
A ke deshir qe ta paketoj pyeti duke buzqeshur vajza..
Ai vetem beri me koke (po) dhe ajo shkoj ne dhomen e paketimit dhe ja solli.
Ai e mori dhe doli nga lokali, Shkoj ne shpi dhe prej ksaj ditë shkoj
gjdo ditë ne atë lokal për të bler nga një CD.
Ajo i Paketonte perseri të gjtha dhe ja sillte të paketuar,
ai i solli të gjith ne shtepi për ti vendosur ne Ormanin e tij
Ai ishte shum i turbshem për ta pyetur atë vajz për një kafe apo dark...
edhe kur e provonte nuk mundë të fliste asgje...
Kshtu qe një dit ja rrefente gjith nënës , dhe ajo i dha kurajo qe ta
provonte edhe njeher...
Edhe kshtu , ditën tjeter i armatosur me korajo dhe vullnet shkoj ne atë lokal apo CD-shop
Si gjdo dit e mori një CD dhe ajo shkoj për t'ia paketuar atë...në atë qast djaloshi morri guximin
dhe ja la një leter me numrin e ti ne tavolin dhe doli duke vrapuar nga lokali...
-të nesermen Dring..Dring... Telefoni
E ëma e hapi telefonin Hallo
Ishte ajo vajza dhe deshironte të fliste me djaloshin...
Nëna e pa ndalur filloj të qante... qka, ti nuk e din aj dje ka VDEKUR !
Në këtë moment ishte një pushim dhe degjoheshin vetem dhimbjet e nënës.
Ma vonë ajo shkoj ne dhomen e djalit ,për ta kujtuar sado pak...
Ajo vendosi të shikonte rrobat e tij , dhe hapi ormanin , sa ishte e habitur
kur i ran një shum e madhe e CD-av ,këmbëve të posht...
Asnjera nuk ishte e hapur,kjo e beri të dyshoj dhe mori
një dhe u ulë ne shtrat të djalit dhe filloj ta hapte
ku në atë qast ra një leter me mbishkrim :
"Hallo ti je një djal shum i bukur.... a ke deshir të dalesh me mua...Du shum..Doretina"
Duke qarë mori nëna e tij një CD tjeter e pastaj një tjeter , në gjdo paketim të CD-av ishte edhe nga një
leter e vogel me të njejtin mbishkrim...
MORALI :
Kështu është jeta - Mos prit shum për t'ja shprehur dikujt.qe për ty është i veqant
Deshiren tende dhe ndjenjat tua për atë .
" Thuaje SOT " , Neser mun të jet shum VON
! ! !
avatar
Vizitor
Vizitor


Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Një Tregim i mire lexoje sot! Neser mund te jete shume vone !!

Mesazh nga Shpejtimi prej Wed 10 Nov 2010 - 18:52

danke GERI
avatar
Shpejtimi
Hapësira Jonë - Forum
Hapësira Jonë - Forum

<b>Postime</b> Postime : 4253
 <b>Piket</b> Piket : 4315
Regjistruar : 01/05/2010
 <b>Vendbanimi</b> Vendbanimi : http://www.hapesirajone.com

http://www.hapesirajone.com/

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Një Tregim i mire lexoje sot! Neser mund te jete shume vone !!

Mesazh nga Burrelsja prej Mon 1 Jul 2013 - 19:54

Pashe lotet ne fytyren e saj te mplakur dhe per nje adoleshente te coroditur si puna ime ne ate kohe lotet e nje plake per nje dashuri qe e kishte jetuar reth 50 vjet me pare ishin nje cudi e madhe.Arrija ta imagjinoja por nuk mund ta kuptoja plotesisht.Si mund te dashuroje njeriu aq fort e te vuaje per aq shume kohe si te ishte dita e pare e ndarjes.
Ja qe ndodh.Une e pashe ne fyturen e rudhur te asaj plake te dashur qe per mua kishte qene si gjyshe e vertete.
Kur ishte 16 vjec u dashurua ne nje nga fshatrat e jugut ne nje familje me tradita te forta.Zakonisht e shikonte ate djale qe nga maja e qershise ku ngjitej kembezbathur apo ne perroi ku gjithe qejf shkonte te mbushte uje sepse e dinte qe ai do te ishte diku rrotull.Ai e veshtronte dhe te dy pa fjale kuptonin njeri-tjetrin ne ato kohe kur dashuria zakonisht vritej nga familja a shoqeria.
Kaloi pak kohe derisa u takuan.Diku te fshehur e plot frike per kete akt krejt te ndaluar qe mund tu kushtonte shume.Ajo e donte,e donte shume.
Vetem e jema e kuptoi.Nuk e linte te dilte me po ajo mbetej maje qershise.Te dy i digjte malli per njeri -tjeterin dhe zgjidhja e vetme ishte fejesa.Djali i tha te atit dhe ata shkuan dhe e kerkuan doren e vajzes.Ata u fejuan.Fejesa ishte e lumtur.Takimet te zjarrta.Dashuria e nxehte.Endrrat e medha.
Ishte periudha pas luftes.Ai kishte qene partizan dhe tashme ishte nje komunist aktiv qe luftonte per ideale te medha.Asaj iu aratis xhaxhai dhe gjema ra ne shtepi.Fejesa u prish ndonse ajo s'kishte faj dhe ai u zhduk pa lene gjurme.Askush nuk tregonte dhe ajo sa nuk cmendej.Me zorr e martuan me dike qe as nuk e donte as nuk e kuptonte.I kam ne veshe fjalet e saj kur tergonte
-A e dini se cdo te thote te jesh ne shtrat me burrin tend e te shohesh fytyren e dikujt tjeter?A e dini se cdo te thote te enderrosh cdo nate nje enderr pa shprese?
Plaka 70 e kusur vjec qante si nje vajze dhe une kurre nuk do ta harroj.
Ai jetonte ne tirane.Punonte ne ministrine e brendshme.Kishte qene i martuar po ishte ndare.Ajo e pa ne TV pas shume kohesh ne gjyqin e Ramizit se doli deshmimtar.
Burri me te cilin e martuan vdiq i ri dhe ajo tha se ishte me mire vetem,me mire ashtu ndonse me 4 femije.
avatar
Burrelsja
VIP
VIP

<b>Postime</b> Postime : 494
 <b>Piket</b> Piket : 496
Regjistruar : 26/03/2013
 <b>Mosha</b> Mosha : 23
 <b>Vendbanimi</b> Vendbanimi : Burrel

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Një Tregim i mire lexoje sot! Neser mund te jete shume vone !!

Mesazh nga Burrelsja prej Mon 1 Jul 2013 - 19:54

Sa e veshtire eshte jeta ti mendos se per nje cast ke cdo gje qe ke deshiruar por por.......
Nuk eshte e drejte perse kur ne arime nje gje qe per shume kohe e kemi kerkuar vjen nje moment dhe Zoti te mer gjithcka .
Ka shume te rinje te moshes time qe kane pesuar ndarje per gjera te ndryshme dhe eshte dhimbje megjithese une e kam provuar ne nje tjeter menyre dhimbjen por une mendoj qe nuk ka gje me te bukur se dashuria .Me dashurine ti ndihesh ngrote dhe je si ai zogu i vogel qe kerkon nje strehe dhe kur e gjen ate nuk do ta leshosh kurre nuk dop te ikesh kurre nga ajo strehe .
Kam dashuruar vetem nje here ne jeten time dhe shpesh mendoj se nuk kam per dashuruar me ,por nuk eshte e vertete une mund te dashuroj por jo si me pare .Shpesh njerez thone se dashuria e pare nuk reziston une nuk mendoj ashtu nuk e di nese te gjithe ju mendoni si une pra po e ke si pyetje
avatar
Burrelsja
VIP
VIP

<b>Postime</b> Postime : 494
 <b>Piket</b> Piket : 496
Regjistruar : 26/03/2013
 <b>Mosha</b> Mosha : 23
 <b>Vendbanimi</b> Vendbanimi : Burrel

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Një Tregim i mire lexoje sot! Neser mund te jete shume vone !!

Mesazh nga Shaban Cakolli prej Wed 12 Feb 2014 - 9:21

tregim,me te i futur dy kembet ne dhe,haha
avatar
Shaban Cakolli
Hapësira Jonë - Forum
Hapësira Jonë - Forum

<b>Postime</b> Postime : 3445
 <b>Piket</b> Piket : 3590
Regjistruar : 24/04/2009

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Një Tregim i mire lexoje sot! Neser mund te jete shume vone !!

Mesazh nga Sponsored content


Sponsored content


Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi