Gjashte vese të mira shëndetsore

Shko poshtë

Gjashte vese të mira shëndetsore

Mesazh nga Geri prej Mon 11 Jan 2010 - 7:19

Me të cilat mundeni të filloni prej sot....

Të gjithë dëshirojmë të jemi të shëndetshëm, apo?
Edhe pse shumë gjëra rreth shëndetit nuk mund ti kontrollojmë, disa
prej tyre mundemi. Duke zhvilluar vese të shëndetshme të cilat i
praktikojmë gjatë
ditës ne mund të ndryshojmë fatin në të mirën tonë për një jetë më të
gjatë dhe të shëndetshme.

1. Pi më shumë ujë.
Pirja e ujit është e domosdoshme e këtë krejt e dimë, mirëpo sasia që
pimë shumica prej nesh, është jo e mjaftueshme. Shumica e njerëzve nuk
pinë aq
ujë sa mjafton për trupin e tyre. Thjeshtë nëse konsideron faktin që
trupi i njeriut përbëhet nga 75% ujë duhet të kuptosh rëndësinë e
pirjes së 8 –
10 gota ujë apo edhe më shumë në ditë. Problemet që shoqërohen me
hidratim të pamjaftueshëm dhe dobitë e hidratimit të mirë janë të
shumta për ti
futur këtë, por mendo për këtë: Sasia e pamjaftueshme e ujit dhe
dehidratimi rrit rrezikun që të zhvilloni guret ne veshka. Nëse
ndonjëherë ke vuajtur
dhe ke ndjerë dhembjet nga guret ne veshka kjo mjafton për t’iu shtyrë
juve që të pini ujë më shumë.

2. Ha më pak ushqim dhe më shpesh.
Shumë njerëz besojnë se mënyra më e mirë për humbje peshe është që të
kapërcejmë (mos të hamë) vaktet (mëngjesin, drekën apo darkën) dhe të
hamë sa më
rrallë. E vërteta është se kur kapërcen vaktet metabolizmi ngadalësohet
e kështu ju digjni më pak kalori dhe yndyra. Më mirë është që të hani 5
apo 6
vakte me sasi të vogla të ushqimit (ha çdo 3 orë gjatë ditës) që
metabolizmi të vazhdoj punën. Fut proteina (djathë, peshk, mish pa
dhjam, arra, vezë,
qumësht, etj.) në secilin vakt që han për të parandaluar kërcimet
(ngritjet) e glycemines (sheqerin në gjak) që mund të ju bëjnë të
shtoni më shumë
peshë.

3. Çka është bardh mos e ha.
Buka e bardhë, orizi i bardh, sheqeri i bardh – të gjitha këto janë
karbohidrate të procesuara nga të cilat janë larguar vitaminat,
mineralet dhe
fibra natyrale e tyre. Qëndro afër ushqimeve më natyrale si buka e zezë
nga gruri i tërësishëm, orizi i kafet dhe stevia (ëmbëzues natyral).
Ushqimet
e procesuara që përmbajnë sasi të kufizuar të fibrës natyrale dhe
materieve ushqyese ndoshta ju ngopin, por ato prapë mund të lënë trupin
tuaj të keq
ushqyer. Ushqimet natyrale përmbajnë fibër dhe mineralet që trupit tuaj
i nevojiten për të funksionuar si duhet.

4. Pastro mëlçinë tuaj për ditë.
Për shumë nga ne mëlçia jonë punon pas orarit të punës për të filtruar
materiet toksike nga ajri që thithim, ushqimet që hamë dhe gjërat që
pimë.
Ashtu sikur çfarëdo sistemi filtrimit edhe mëlçia duhet të pastrohet
kohë pas kohe për ti ndihmuar që të operoj si duhet. Kështu që një ves
tjetër i
mirë që duhet të zhvilloni në jetën tuaj është të bëni pastrim
(detoksifikim) periodik. Për një detoksifikim të mirë natyral shtrydh
gjysmë limoni në
një gotë ujë dhe shto mjaltë për ti dhënë shije dhe pije këtë çdo
mëngjes si gjënë e parë. Lëngu i limonit ndihmon në pastrimin e mëlçisë
dhe balancon
në mënyrë natyrale sheqerin në gjak.

5. Lëviz.
Nuk ka zgjidhje tjetër – nëse vërtet dëshiron të arrish dhe qëndrosh me
shëndet, ushtrimet janë faktorë kryesorë. Hulumtimet kanë vërtetuar se
ushtrimet aerobike të vazhdueshme parandalojnë obesitetin dhe
rezistencën ndaj insulinës që mund të shpie në diabet të tipit 2.
Ushtrimet janë
vërtetuar të jenë po aq efektive sa ndonjë ilaç oral diabeti në
sensibilizimin e vendeve receptor të insulinës për të lejuar glukozën
në qeliza – dhe
për këtë nuk ju duhet receta nga mjeku! Natyrisht që dobitë e
ushtrimeve arrijnë edhe më lartë duke përfshirë këtu edhe shëndetin
kardiovaskularë,
zvogëlimin e stresit, tonimin e muksujve dhe përmirësimin e gjumit.

6 Bëj gjumin si duhet.
Gjumi rigjallëron qelizat dhe ndihmon ne procesin e shërimit e
gjithashtu ndihmon në mirëmbajtjen dhe forcimin e sistemit imunitar.
Për shembull
gjasat që ju të ftoheni apo të keni gripin rriten nëse nuk ke fjetur
mjaftueshëm). Mungesa e gjumit gjithashtu shpien në stres, i cili
shpien në
rritje të lirimit të korizolit, i cili më pas shpien në shtim të
peshës. Sa mjafton? Për shumicën e të rriturve afërsisht 7 deri 8 orë
gjumë nate
mjafton.

Siç e dimë të gjithë nuk ka moment më të mirë se TASH të fillojmë
rrugën për shëndet më të mirë. Fillo këto vese të mira shëndetësore që
sot dhe pa e
hetuar një ditë ato bëhen pjesë e natyrshme e jetës dhe rutinë ditore!


_________________

Portali ~ Forumi ~ St@ff ~ Rregulloria Forumit

Keni paqartesi... Me kontakto ne PM
avatar
Geri
Fondatore St@ff Forum
Fondatore St@ff Forum

<b>Postime</b> Postime : 19697
 <b>Piket</b> Piket : 23781
Regjistruar : 21/04/2009
 <b>Mosha</b> Mosha : 29
 <b>Vendbanimi</b> Vendbanimi : Ne qytetin e dashur Tirone

http://www.facebook.com/profile.php?id=100000780195284#!/pages/M

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi