Pse i tremben drites te semuret nga migrena.?!

Shko poshtë

Pse i tremben drites te semuret nga migrena.?!

Mesazh nga Vizitor prej Tue 12 Jan 2010 - 2:12


Shkencetaret zbulojne pse ata qe vuajne nga migrena i tremben drites, e cila iu provokon me shume dhimbje.
Behet fjale per lidhjen mes qelizave te ndjeshme te drites se syve dhe nje familje neuronesh me rol kryesor ne dhimbjet qe shkakton migrena ne koke. Zbulimi eshte publikuar ne revisten “Nature Neuroscience” nga “Beth Israel Deaconess Medical Center” ne Boston. Rreth 85 % e atyre qe vuajne nga migrena jane te prirur mos ta deshirojne driten pasi rrahjet ne koken e tyre shtohen.
Mjaftojne pak sekonda ekspozim ne drite per te shtuar dhimbjet e kokes. Ne eksperiment kane marre pjese disa persona qe vuajne nga kjo semundje por qe nuk shikojne asnjehere drite dhe nje grup tjeter qe arrijne te dallojne se kur eshte dite dhe kur eshte nate.
Tek te paret eshte vene re se nuk kishin probleme me driten, ndersa te dytet po. Shkencetaret mendojne se behet fjale per nje nerv opti, i cili tek ata qe nuk shikojne fare, s’funksionon
avatar
Vizitor
Vizitor


Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi