Ne 15 janar, eklipsi me i gjate i mijevjecarit

 :: Zone e Lire :: Lajme

Shko poshtë

Ne 15 janar, eklipsi me i gjate i mijevjecarit

Mesazh nga Geri prej Sat 16 Jan 2010 - 7:38

Eklipsi me i gjate i mijevjecarit te trete do te ndodhe diten e premte ne 15 janar dhe do te zgjase plot 11 minuta e 8 sekonda.

Ky eklips do shfaqet i plote ne gjithe Oqeanin Indian dhe sipas
eksperteve, per te gjetur nje eklips me te gjate, njerezimi duhet te
prese vitin e
larget 3043. Per fat te keq, ky nuk do te jete nje eklips total pasi
Hena nuk do erresoje plotesisht Diellin dhe duke u pare nga Toka, Hena
do duket
pak me e vogel se ylli jone.

E vecanta e ketij eklipsi eshte se Hena do ndjeke per nje kohe me te
gjate trajektoren e Diellit dhe mbi te gjitha do kaloje ne mes si nje
unaze
zjarri rreth nje rrethi te zi. Ne vendin tone por edhe me gjere ne
gjithe rajonin tone, per fat te keq ky eklips do jete gati i padukshem.
Vendi nga
ku mund te shihet me mire eklipsi do jene Maldivet dhe ne vecanti
kryeqyteti Male ku unaza e zjarrit perreth Henes do zgjase 10 minuta e
45
sekonda.

Kete fenomen do ta shijojne edhe India e Sri Lanka, ndersa me pas do
udhetoje edhe ne Uganda, Kenia, Somali, Myanmar etj. Ne 3 ore e 45
minuta,
eklipsi do pershkoje rreth 12.900 km. Ky do te jete eklipsi i 141-te i
ciklit te Sarosit, i cili nisi ne 19 maj te vitit 1613 dhe qe do te
perfundoje
ne 13 qershor 2857.

_________________

Portali ~ Forumi ~ St@ff ~ Rregulloria Forumit

Keni paqartesi... Me kontakto ne PM
avatar
Geri
Fondatore St@ff Forum
Fondatore St@ff Forum

<b>Postime</b> Postime : 19697
 <b>Piket</b> Piket : 23781
Regjistruar : 21/04/2009
 <b>Mosha</b> Mosha : 29
 <b>Vendbanimi</b> Vendbanimi : Ne qytetin e dashur Tirone

http://www.facebook.com/profile.php?id=100000780195284#!/pages/M

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye


 :: Zone e Lire :: Lajme

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi