Zemra e mbrojtur me sa me shume studim

Shko poshtë

Zemra e mbrojtur me sa me shume studim

Mesazh nga Geri prej Sun 17 Jan 2010 - 9:07


Te
studiosh nuk i ben mire vetem mendjes por edhe zemres. Kush ka kaluar
me shume se 8 vjet mes bankave te shkolles, eshte me pak i ekspozuar
ndaj infarktit.

Ky
perfundm mund te duket i cuditshem por eshte teresisht i vertete. Ai
eshte publikuar ne revisten “Heart” pas analizave ne 52 vende te
ndryshme ne rreth 12 mije te semure dhe 14 mije njerez ne shendet te
plote.

Sipas kardiologes se Sahlgrenska University Hospital ne
Goteborg, ata qe studiojne pertej 8 viteve, kane 30 % me pak mundesi te
preken nga semundjet e zemres. “Nuk i dime ende motivet dhe duhet te
thellohemi ne kete studim por ka shume mundesi te lidhen me njohje me
te mire te faktoreve te rrezikut”, thekson Rosengren.

_________________

Portali ~ Forumi ~ St@ff ~ Rregulloria Forumit

Keni paqartesi... Me kontakto ne PM
avatar
Geri
Fondatore St@ff Forum
Fondatore St@ff Forum

<b>Postime</b> Postime : 19697
 <b>Piket</b> Piket : 23781
Regjistruar : 21/04/2009
 <b>Mosha</b> Mosha : 29
 <b>Vendbanimi</b> Vendbanimi : Ne qytetin e dashur Tirone

http://www.facebook.com/profile.php?id=100000780195284#!/pages/M

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi