Dhjete hapa per te mbrojtur kunder kancerit

Shko poshtë

Dhjete hapa per te mbrojtur kunder kancerit

Mesazh nga Geri prej Sun 31 Jan 2010 - 3:40

Një vëllim i Fondit Global për Cancer Research
(WCRF) për dietë dhe kancerin e identifikon dhjetë rregulla për të
parandaluar kancerin. Fondi global
për Cancer Research (WCRF), misioni i të cilit është që të promovojë
parandalimin primar të kancerit përmes hulumtimeve dhe përhapjen e
njohurive në
lidhje me shkaqet e tyre, ka përfunduar një punë e rishikimit të të
gjitha studimet shkencore për marrëdhëniet midis ushqyerit dhe kancer.
Qendra ka
ndihmuar më shumë se 150 studiues, epidemiologë dhe biologë, të disa
qendrave kërkimore ndër më prestigjiozet në botë. Libri, në dispozicion
në këtë
faqe është shumë i kujdesshëm në përfundimet, të cilat janë përmbledhur
në 10 rekomandimet. A janë rezultatet e hulumtimit më të forta që
shkenca ka
arritur deri tani.
1. Të qëndroni të shëndetshëm për gjithë jetën
Për të ditur nëse pesha juaj është në një gamë të pranueshme, është e
dobishme për të llogaritur Body Mass Index (BMI = pesha në kg ndarë nga
lartësia
në metra katror: p.sh. një person me peshe 70 kg dhe një lartësi prej
1,74 ka një BMI = 70/(1,74 x 1,74) = 23.1.), e cila duhet të mbetet
poshtë në
varg konsiderohet normale (në mes 18,5 dhe 24,9 sipas Organizatës
Botërore të Shëndetësisë ).
2. Qëndroni aktivë çdo ditë
Në thelb vetëm një aktivitet fizik me një ecje shpejtë për gjysmë ore
në ditë, dhe do të ndjehemi në formën më të mirë, megjithatë, do të
jenë të
dobishme për ushtrimin deri në një orë praktikë apo një sport ose punë
më sfiduese. Përdorimi i makinave për udhëtim dhe koha e kaluar duke
shikuar
televizion janë faktorët kryesorë që favorizojnë një mënyrë jetese
sedentare për popullatën urbane.
3. Limitoni ushqimet me kalori
Limitoni ushqimet me kalori me densitet të lartë dhe shmangni konsumin
e pijeve të ëmbla. Janë në përgjithësi ushqimet me densitet të lartë të
energjisë se rafinuar industriale, të gatuara dhe të paketuara, që
përmbajnë sasi të lartë të sheqerit dhe yndyrna, të tilla si ushqime të
shpejta.
Nëse herë pas here mund të hani një ushqim shumë të ëmbël ose me
yndyrë, por kurrë në baza ditore, përdorimin e pijeve të karbonizuara
dhe me sheqer
duhet të shmanget, sepse edhe ato japin kalori të bollshme pa arritur
ndjenjën e ngopjes.
4. Përdorni ushqime të freskëta
Dieta, baza e tyre është kryesisht në ushqimet me origjinë bimore, me
drithëra të rafinuara dhe jo industriale në çdo vakt dhe një varietet
të gjerë
të perimeve dhe frutave. Duke shtuar perimet dhe frutat janë
rekomanduar të paktën pesë racione në ditë (rreth 600g), është vërejtur
midis perimeve
nuk duhet të llogariten patatet.
5. Kufizoni mishin e konservuar
Mish i kuq përfshin mish deleje, mish qengji, derri dhe viçi. Ai nuk
rekomandohet, por për ata që është mësuar të hanë nuk rekomandohet që

tejkalojë 500 gramë në javë. Vini re ndryshimin mes termi “limit” (për
mish i kuq) dhe “shmangur” (për të ruajtur e mishin, duke përfshirë çdo
formë
të mishit të konservuar, salsiçe, sallam), për të cilat askush nuk mund
të thotë se ka një prag nën të cilin ndoshta nuk ka rrezik.
6. Kufizoni pijet alkoolike
Kjo nuk rekomandohet, por për ata që konsumojnë është rekomanduar që të
jetë i kufizuar në një sasi të barabartë me një gotë verë (120 ml) në
ditë për
femra dhe dy burra, vetëm në kohën e drekës. Shuma e alkoolit të
përfshirë në një gotë verë është gati e barabartë me atë të përfshira
në një kanoçe
birrë dhe një gotë raki apo liker.
7. Kufizomi sasinë e marrë të kripës
Nuk ju nevojitet më shumë se 5 gramë në ditë dhe ushqime të ruajtura në
kripë. Pastaj të siguruar gjendje të mirë të ruajtjes së drithërave dhe
perimeve që keni blerë, shmangni të nxehtit dhe të lagështinë.
8. Sigurimi i një përbërësi thelbësor nëpërmjet ushqimit. Prandaj
kushtojini rëndësi ushqimeve të ndryshme. Marrja e shtesave ushqimore
(vitamina ose
minerale) për parandalimin e kancerit është e rëndësishme.
9. Ushqeni me qumësht gjiri fëmijët për të paktën gjashtë muaj.
10. Brenda kufijve të disa studimeve në dispozicion në parandalimin e
tumoreve, rekomandimet për parandalimin e kancerit të zbatohet
gjithashtu edhe
për ata persona që janë tashmë të smëurë.

_________________

Portali ~ Forumi ~ St@ff ~ Rregulloria Forumit

Keni paqartesi... Me kontakto ne PM
avatar
Geri
Fondatore St@ff Forum
Fondatore St@ff Forum

<b>Postime</b> Postime : 19697
 <b>Piket</b> Piket : 23781
Regjistruar : 21/04/2009
 <b>Mosha</b> Mosha : 30
 <b>Vendbanimi</b> Vendbanimi : Ne qytetin e dashur Tirone

http://www.facebook.com/profile.php?id=100000780195284#!/pages/M

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi