Ç’është emigracioni?

Shko poshtë

Ç’është emigracioni?

Mesazh nga Vizitor prej Fri 26 Feb 2010 - 9:13

Emigracion do te thote largimi ose transferimi i nje grupi te caktuar
individesh nga nje vend ne tjeterin. Gjithsesi ai mund te konsiderohet
si nje fenomen me rrenje mjaft te vjetra i cili fillon qe nga shekulli
i 19-te deri me sot ku qindra, mijera familje te varfera braktisen
Europen per t’u instaluar ne SHBA, Kanada, Brazil etj.
Cilat janë disa nga arsyet që na drejtojnë drejt emigracionit?

Arsyet jane krejt te ndryshme per secilin prej nesh. Jo te gjithe kemi
te njejtat nevoja per te perballuar situata te ndryshme te jetes
bashkekohore
1. Lufta: perben faktorin nr 1 ne nxitjen e emigracionit, rreziku per jeten dhe pasiguria e gjithanshme

2.
Varfëria: Pjesen derrmuese te emigranteve ne mbare boten e perbejne
individet me prejardhje jo te mire ekonomike, mbijetesa ne kushte
ekstreme u “zgjon” deshiren per te integruar dhe siguruar nje jete sa
me te mire per familjet e tyre.

3. Papunesia: Lidhet ngushte me
varferine, shanset e perkufizuara te punesimit akoma edhe per individe
te kualifikuar, kane “paralizuar” psikologjine dhe zemren e rinise duke
e lene ate te pashprese dhe me nje te ardhme te dyshimte.

4.
Katastrofat natyrale: Fatmiresisht, emigrantet qe vijne nga vendet ku
kane kaluar katastrofa natyrale nuk perbejne ndonje shifer tronditese,
gjithesesi duke bere pjese ne ate kategorine delikate te njerezve ne
nevoje, ata konsiderohen si me te dashurit dhe me te mirepriturit nga
qytetaret e vendeve ku shkojne

A ekziston diskriminimi ndaj emigrantëve?
avatar
Vizitor
Vizitor


Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Ç’është emigracioni?

Mesazh nga Vizitor prej Sun 28 Feb 2010 - 0:23

Dhimbja ,vetmia ,trishtimi,vuajtja ,malli
avatar
Vizitor
Vizitor


Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi