Shkollimi zvogelon rrezikun per sulm ne zemer...

Shko poshtë

Shkollimi zvogelon rrezikun per sulm ne zemer...

Mesazh nga Merisa prej Sat 27 Feb 2010 - 22:54

Shkollimi zvogëlon rrezikun për sulm në zemër


Një hulumtim i ekspertëve suedezë nga Universiteti Sahlgrenska, sugjeron se shkalla më e lartë e shkollimit është e lidhur me prirjen më të vogël për infarkt të zemrës.
Në studimin e publikuar në revistën Heart, janë analizuar të dhënat e 12.000 personave të cilët kishin përjetuar infarkt të miokardit, dhe të 14.000 personave të shëndoshë, të cilët janë përfshirë në grupin e kontrollit.
Sipas një llogaritjeje, personat me shkallën më të ulët të edukimit kishin qenë, mesatarisht, për 31% më të rrezikuar që të zhvillojnë sulm në zemër.
avatar
Merisa
Hapësira Jonë - Forum
Hapësira Jonë - Forum

<b>Postime</b> Postime : 8930
 <b>Piket</b> Piket : 9170
Regjistruar : 26/04/2009
 <b>Mosha</b> Mosha : 27
 <b>Vendbanimi</b> Vendbanimi : Ne zemren e...

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi