Hibiskusi kundër hipertensionit

Shko poshtë

Hibiskusi kundër hipertensionit

Mesazh nga BeLti prej Sun 28 Feb 2010 - 1:05

Hibiskusi kundër hipertensionit

Shkencëtarët nga Universiteti Tufts në Boston, thonë se çaji i hibiskusit vepron kundër tensionit të lartë të gjakut.
Revista Journal of Nutrition njofton se Hibiscus sabdariffa është treguar shumë e aftë për uljen e tensionit sistolik për 7.2 mmHg dhe atij diastolik për 3.2 mmHg.
Hipertensioni është njëri nga faktorët kryesorë të rrezikut për sëmundjet kardiovaskulare, i cili është fajtor për 35% të infarkteve të zemrës dhe të trurit, për 49% të rasteve me pamjaftueshmëri të zemrës dhe është shkaktar i vdekjes së hershme te 24% të vdekjeve nga sëmundjet e zemrës dhe enëve të gjakut.
Efekti i hibiskusit në parandalimin e tensionit të lartë arterial konsiston në vazodilatim (zgjerimin e enëve të gjakut). /
avatar
BeLti
Hapësira Jonë - Forum
Hapësira Jonë - Forum

<b>Postime</b> Postime : 1363
 <b>Piket</b> Piket : 2345
Regjistruar : 23/12/2009
 <b>Vendbanimi</b> Vendbanimi : Mitrowice

http://ardmeria-juaj.forumotions.net

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi