Karotenoidet në të vërtetë mbrojnë nga kanceri i gjirit

Shko poshtë

Karotenoidet në të vërtetë mbrojnë nga kanceri i gjirit

Mesazh nga BeLti prej Sun 28 Feb 2010 - 1:08

Karotenoidet në të vërtetë mbrojnë nga kanceri i gjirit

Konsumimi i rritur i alfa dhe beta karotenit me anë të ushqimit, mund të ulë dukshëm rrezikun për kancerin e gjirit të varur nga hormonet te duhanxhinjtë, bëjnë të ditur studimet suedeze.
Hulumtimi i cili vjen nga Instituti i Karolinës, ka përfshirë më shumë se 36 600 gra të cilat janë përcjellë për një periudhë prej 10 vitesh dhe rezultati ka treguar se konsumimi i karotenoideve është i lidhur me incidencën më të ulët të kancerit të gjirit.
Edhe pse ekziston një numër i madh i studimeve të cilat thonë se konsumimi i rritur i karotenoideve rrit rrezikun nga kanceri te personat që pinë duhan, studimet e reja kanë treguar të kundërtën.
Konsumimi i lartë i alfa karotenit ka ulur rrezikun për 68%, ndërsa beta karoteni për 65%. Duhet të përmendet se është më mirë që karoteni të merren me anë të ushqimit dhe jo me anë të barërave./
avatar
BeLti
Hapësira Jonë - Forum
Hapësira Jonë - Forum

<b>Postime</b> Postime : 1363
 <b>Piket</b> Piket : 2345
Regjistruar : 23/12/2009
 <b>Vendbanimi</b> Vendbanimi : Mitrowice

http://ardmeria-juaj.forumotions.net

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi