Probiotikët kundër konstipacionit

Shko poshtë

Probiotikët kundër konstipacionit

Mesazh nga BeLti prej Sun 28 Feb 2010 - 1:09

Probiotikët kundër konstipacionit

Një studim në të cilin janë përfshirë 19 participantë me konstipacion kronik, ka treguar se preparatet bakterore të acidit laktik kanë ndikim të dobishëm për zbrazjen e zorrëve.
Gjatë një periudhe dyvjeçare, pjesëmarrësit në studim, çdo ditë kanë marrë preparate probiotike me anë të ushqimit.
Pas dy javësh është vërejtur shpeshtimi dhe rritja e defekacionit dhe vëllimit të jashtëqitjes.
Po ashtu, shkencëtarët kanë vërejtur edhe rritjen e të ashtuquajturave “baktere të mira”.
Studimi i publikuar në Journal of Nutrition, ka treguar se shtesat në ushqim, të cilat përmbajnë baktere të acidit laktik, mund të jenë të dobishme në parandalimin dhe trajtimin e kapsllëkut.
avatar
BeLti
Hapësira Jonë - Forum
Hapësira Jonë - Forum

<b>Postime</b> Postime : 1363
 <b>Piket</b> Piket : 2345
Regjistruar : 23/12/2009
 <b>Vendbanimi</b> Vendbanimi : Mitrowice

http://ardmeria-juaj.forumotions.net

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi