Soja – antidiabetik për të mbipeshat

Shko poshtë

Soja – antidiabetik për të mbipeshat

Mesazh nga BeLti prej Sun 28 Feb 2010 - 1:10

Soja – antidiabetik për të mbipeshat

Duket se konsumimi i rregullt i sojës mund të mbrojë në një masë të konsiderueshme gratë e mbipesha nga lloji 2 i diabetit.
Hulumtimet e reja të shkencëtarëve japonez të zhvilluara në po thuajse 26 mijë meshkuj dhe 34 mijë femra të moshës nga 45 deri në 75 vjeçare, ka treguar se konsumimi i përditshëm i sojës në mbi 118 gram, mund të ulë rrezikun e prekjes nga sëmundja e sheqerit madje deri në 50%.
Përbërësit bioaktiv të sojës, izoflavoni daidzein dhe ai genistein, kanë ndikim të ngjashëm me estrogjenet, të cilat rritin nivelin e ndjeshmërinë ndaj insulinës, ulin absorbimin e glukozës në zorrë dhe stimulojnë metabolizmin.
Këto mekanizma shpjegojnë faktin se efektet anti-diabetike të sojës janë më të shprehura te gratë, edhe atë te ato me peshë të tepruar.
avatar
BeLti
Hapësira Jonë - Forum
Hapësira Jonë - Forum

<b>Postime</b> Postime : 1363
 <b>Piket</b> Piket : 2345
Regjistruar : 23/12/2009
 <b>Vendbanimi</b> Vendbanimi : Mitrowice

http://ardmeria-juaj.forumotions.net

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi