Me kikirikë kundër alergjisë në kikirikë

Shko poshtë

Me kikirikë kundër alergjisë në kikirikë

Mesazh nga BeLti prej Sun 28 Feb 2010 - 1:10

Me kikirikë kundër alergjisë në kikirikë

Një studim i ri sugjeron imunoterapi për personat të cilët janë alergjikë në kikirikë, ashtu që për një periudhë disa mujore mund ta tejkalojnë këtë gjendje.
Shkencëtarët nga Universiteti i Cambridget, në fakt, fëmijëve alergjikë në kikirikë, iu kanë dhënë sasi të vogël të kikirikëve çdo ditë, ndërsa pas një periudhe disamuajshe kanë vërejtur rritje të tolerancës në kikirikë dhe reduktimin e reaksioneve alergjike.
Ky nuk është studimi i parë që tregon se dhënia e alergjenëve në ushqim me kalimin e kohës mund të zvogëlojë reaksionet alergjike te personat alergjikë pikërisht në këto alergjenë.
Megjithatë, shkencëtarët thonë se kjo duhet bërë vetëm nën përkujdesje të ekspertëve dhe jo vetvetiu.
avatar
BeLti
Hapësira Jonë - Forum
Hapësira Jonë - Forum

<b>Postime</b> Postime : 1363
 <b>Piket</b> Piket : 2345
Regjistruar : 23/12/2009
 <b>Vendbanimi</b> Vendbanimi : Mitrowice

http://ardmeria-juaj.forumotions.net

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi