Përdorimi i gjatë i marihuanës dyfishon rrezikun e psikozës

 :: Zone e Lire :: Lajme

Shko poshtë

Përdorimi i gjatë i marihuanës dyfishon rrezikun e psikozës

Mesazh nga Li12i-GG ARMY prej Mon 1 Mar 2010 - 6:46

Brisbane, 1 mars - Marihuana ka efekte negative për trurin nëse përdoret për një kohë të gjatë. Dyfishohet rreziku për të vuajtur nga psikozat dhe rritet me katër herë rreziku për halucinacione.
Përfundimin e ka nxjerre një studim mbi efektet e përdorimit të zgjatur të kanabisit, publikuar në Archives of General Psychiatry nga psikiatër të Universitetit te Queensland.
Pasojat e rënda të përdorimit të tej zgjatur të kanabisit kishin dalë edhe nga një studim mbi komunitetet indigjene të Australisë që janë konsumatorë të mëdhenj të kësaj lënde narkotike.
Ishte vëzhguar se pas 15 vitesh të abuzimit të lendes narkotike fillojnë të shfaqen efekte mentale kronike, me raste psikoze të pakthyeshme, përveç depresionit dhe varësisë.
Studimi i ri australian për popullsinë e përgjithshme nxjerr në dritë lidhjen mes kanabisit dhe psikozës. Ekspertët kanë monitoruar për shumë vite shëndetin psikik të më shumë se 3 800 të rinjve të cilët për disa vite kishin përdorur marihuane.
avatar
Li12i-GG ARMY
Hapësira Jonë - Forum
Hapësira Jonë - Forum

<b>Postime</b> Postime : 283
 <b>Piket</b> Piket : 387
Regjistruar : 28/02/2010
 <b>Mosha</b> Mosha : 27
 <b>Vendbanimi</b> Vendbanimi : ItAlY

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye


 :: Zone e Lire :: Lajme

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi