Si e perfytyroni ju Parajsen dhe Ferrin

Shko poshtë

Si e perfytyroni ju Parajsen dhe Ferrin

Mesazh nga Geri prej Sat 25 Apr 2009 - 9:59

Per te gjith besimtaret e cdo lloj feje, do doja te dija si i perfytyroni, parajsen dhe ferrin, si mendoni per jeten ne to....
A kemi vertet nje jete tjeter pervec kesaj qe jetojme dhe ajo di permbahet dy degve te larpermendura..??
avatar
Geri
Fondatore St@ff Forum
Fondatore St@ff Forum

<b>Postime</b> Postime : 19697
 <b>Piket</b> Piket : 23781
Regjistruar : 21/04/2009
 <b>Mosha</b> Mosha : 30
 <b>Vendbanimi</b> Vendbanimi : Ne qytetin e dashur Tirone

http://www.facebook.com/profile.php?id=100000780195284#!/pages/M

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Si e perfytyroni ju Parajsen dhe Ferrin

Mesazh nga Erisa prej Fri 1 May 2009 - 6:32

ben mir ne kete bot qe te gjesh mir ne boten tjeter

nje bote tjeter sigurisht qe do kemi por atje ku do shkojm ne parajs apo ne fer ose ne muslimanet themi ne XHENET APO NE XHENEM ate e di vetem zoti qe eshte nje dhe ska tjeter pervec tij dhe se muhamedi alej selam esht rob dhe i derguari i tij...un per vete parajsen e paramendoj nje jete shum te lumtur me blot gjelberim...lule...gjith te mirat....kurse ferrin e paramenoj nje jet shum te keqe qe gjith te keqijat si i ke ber ne kete bot zoti te ben ti perjetosh dyfishin e atyre te keqijave....xhenem pra qe te digjesh ne zjar.....
avatar
Erisa
Fondatore St@ff Forum
Fondatore St@ff Forum

<b>Postime</b> Postime : 12061
 <b>Piket</b> Piket : 12694
Regjistruar : 24/04/2009
 <b>Mosha</b> Mosha : 28
 <b>Vendbanimi</b> Vendbanimi : Fier

http://www.hapesira.forumotion.net

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Si e perfytyroni ju Parajsen dhe Ferrin

Mesazh nga Arla prej Wed 10 Feb 2010 - 9:20

Per mua nuk egzistojne
avatar
Arla
Hapësira Jonë - Forum
Hapësira Jonë - Forum

<b>Postime</b> Postime : 2501
 <b>Piket</b> Piket : 2696
Regjistruar : 06/01/2010

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Si e perfytyroni ju Parajsen dhe Ferrin

Mesazh nga Gjimnazistja prej Sun 28 Feb 2010 - 9:17

Ferri dhe Parajsa!

Dante Aligeri, ne vepren "Komedia Hyjnore", pershkruan parajsen, purgatorin dhe ferrin.
Sipas tij ferri ishte drejtesi, purgatori ishte meshire dhe parajsa bukuri dhe dashuri.
Ferrin ai e pershkruan si nje vend te tmerrshem, te perbere nga 9 rrathe qe vijne duke u ngushtuar dhe ne qender te tyre, ne skajin me te larget nga Zoti, ndodhet Luci Ferri, ai qe kerkonte te merrte ne dore rolin e Zotit, dhe mendohet se ky ishte denimi qe ai mori, te pertypte tre koka tradhetaresh, te tille si Juda(qe tradhetoi Krishtin), Bruti dhe Kasi (qe tradhetuan Jul Cezarin). Brezat e ferrit vijne duke u ngushtuar sipas mekateve te njerezve.
Purgatori, i cili ndyshe eshte quajtur shpirti i te leneve pezull, ketu mendohej se njerezit pastroheshin nga mekatet.
Me ne fund, ne piken me te larte vinte parajsa, e cila ishte simbol i pastertise dhe dashurise.

Personalisht, pa u ndikuar nga ajo qe kam lexuar mendoj se parajsa dhe ferri egzistojne, dhe ky eshte qellimi i ardhjes ne jete te njerezimit, te tregoje se sa e falenderon Krijuesin e tij, Zotin dhe parajsen e mendoj me bukuri qe syri nuk ka pare e veshi nuk ka degjuar, ndersa ferrin si te tmerrshem dhe njekohesisht te frikshem.
avatar
Gjimnazistja
Hapësira Jonë - Forum
Hapësira Jonë - Forum

<b>Postime</b> Postime : 1685
 <b>Piket</b> Piket : 1786
Regjistruar : 27/02/2010
 <b>Vendbanimi</b> Vendbanimi : rreth e rrotull

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Si e perfytyroni ju Parajsen dhe Ferrin

Mesazh nga Geri prej Sun 28 Feb 2010 - 9:22

Ku i dihet kur te vdesim se ku do shkojm..Per mua rendesi ka po vdiqa s'me intereson ku do prefundoje sepse trupi s'me preket me mua.
Me ato qe kam lexu parajsa esht dicka e mir qe shkojn njerzit e mir qe kan bo mir gjat gjithe jetes dhe ata shkojn ne parajs.
Ferri esht per ata e kan bo keq si gjithmone.
Mendimi ime por nuk besoj se egzistoj te tilla gjera jan shkru qe ne kohen e lasht keto gjera dhe ruhen akoma jan shkru nga besmtar por askush qe ka vdek nuk esht ringjall jan te gjitha trrillime me besu sa me shum.Kete mendoj una personalisht

_________________

Portali ~ Forumi ~ St@ff ~ Rregulloria Forumit

Keni paqartesi... Me kontakto ne PM
avatar
Geri
Fondatore St@ff Forum
Fondatore St@ff Forum

<b>Postime</b> Postime : 19697
 <b>Piket</b> Piket : 23781
Regjistruar : 21/04/2009
 <b>Mosha</b> Mosha : 30
 <b>Vendbanimi</b> Vendbanimi : Ne qytetin e dashur Tirone

http://www.facebook.com/profile.php?id=100000780195284#!/pages/M

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Si e perfytyroni ju Parajsen dhe Ferrin

Mesazh nga Sponsored content


Sponsored content


Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi