Acidi folik ndihmon vetëm femrat?

Shko poshtë

Acidi folik ndihmon vetëm femrat?

Mesazh nga BeLti prej Thu 4 Mar 2010 - 5:26

Acidi folik ndihmon vetëm femrat?

Hulumtimi i ri i zhvilluar në Universitetin kalifornian David ka sjellë disa rezultate interesante: konsumimi ditor i folateve mbron pankreasin e femrave, por jo edhe të meshkujve.
Hulumtimi i zhvilluar në 52 mijë meshkuj dhe 57 mijë gra të moshës nga 55-74 vite, ka treguar se konsumimi ditor i 253,3 µg acidi folik, ul rrezikun nga karcinoma e pankreasit për deri në 50%, por vetëm te femrat.
Te meshkujt nuk është vërejtur kurrfarë dallimi në raport me grupin kontrollues, që nuk ka marrë sasi të folateve.
Efekti i tillë i acidit folik i përshkruhet aftësisë së tij për të kontrolluar metilimin, sintezën dhe riparimin e ADN-së./
avatar
BeLti
Hapësira Jonë - Forum
Hapësira Jonë - Forum

<b>Postime</b> Postime : 1363
 <b>Piket</b> Piket : 2345
Regjistruar : 23/12/2009
 <b>Vendbanimi</b> Vendbanimi : Mitrowice

http://ardmeria-juaj.forumotions.net

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi