Virusit të gripit i përshtatet moti i thatë

Shko poshtë

Virusit të gripit i përshtatet moti i thatë

Mesazh nga BeLti prej Thu 4 Mar 2010 - 5:26

Virusit të gripit i përshtatet moti i thatë

Një hulumtim i fundit i shkencëtarëve amerikanë ka treguar se periudhat kur përqendrimi i lagështisë në ajër është më i ulët lidhen me gjasat më të mëdha për vdekje nga gripi.
Hulumtuesit nga një varg universitetesh amerikane (Oregon State University, National Institutes of Health, Pennsylvania State University, Princeton University dhe Harvard University) kanë pohuar se epidemia e gripit në dimër më së shpeshti paraqitet gjanë periudhave të thatësisë.
Të dhënat të cilat janë publikuar në revistën ‘PLoS Biology’ janë bazuar në modelin kompjuterik, përmes të cilit ka qenë e mundshme të krahasohen të dhënat e mara gjatë 31 viteve.
Është treguar se epidemia e gripit në SHBA paraqitet në 55 deri në 60% të rasteve në afat prej 10 ditësh pas periudhave tepër të thata, që tregon një rritje të personave të prekur si dhe rritje të numrit të viktimave të gripit./
avatar
BeLti
Hapësira Jonë - Forum
Hapësira Jonë - Forum

<b>Postime</b> Postime : 1363
 <b>Piket</b> Piket : 2345
Regjistruar : 23/12/2009
 <b>Vendbanimi</b> Vendbanimi : Mitrowice

http://ardmeria-juaj.forumotions.net

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi