Vaj peshku për veshkat e diabetikëve

Shko poshtë

Vaj peshku për veshkat e diabetikëve

Mesazh nga BeLti prej Thu 4 Mar 2010 - 5:28

Vaj peshku për veshkat e diabetikëve

Studimet e reja të zhvilluara në Universitetin e Hong Kongut na zbulojnë një luftëtar të ri për mbrojtjen e veshkave te personat me diabet.
Sëmundja e sheqerit godet shumë organe të brendshme, në mes të cilëve më së shumti preken veshkat. Tregues i funksionimit të veshëve që përdoret më së shpeshti në diagnostikim është niveli i kreatininës në serum. Nëse niveli i kreatininës është i lartë kjo tregon dëmtim të funksionit të veshkave.
Studimi i zhvilluar për 12 javë në të cilin janë përfshirë qindra persona që vuajnë nga diabeti, ka treguar se si konsumimi i përditshëm i 4 gram vaj peshku (përmes të cilit organizmi siguron 42% të acidit eikosapentaenik dhe 25% të atij dokosaheksaenik), niveli i kreatininës ulet dukshëm në krahasim me grupin kontrollues.
Me këtë është arritur në përfundim se acidet yndyrore omega-3 kanë edhe një varg funksionesh tjera të dobishme, ato nefroprotektive (mbrojtëse të funksionit të veshkave)./
avatar
BeLti
Hapësira Jonë - Forum
Hapësira Jonë - Forum

<b>Postime</b> Postime : 1363
 <b>Piket</b> Piket : 2345
Regjistruar : 23/12/2009
 <b>Vendbanimi</b> Vendbanimi : Mitrowice

http://ardmeria-juaj.forumotions.net

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi