Pektina rrit imunitetin

Shko poshtë

Pektina rrit imunitetin

Mesazh nga BeLti prej Sat 6 Mar 2010 - 5:52Pektina, një heteropolisaharid që gjendet në përbërjen e mollës, mund të zvogëlojë gjendjet inflamatore të lidhura me mbipeshën dhe të stimulojë sistemin mbrojtës të organizmit, bëjnë të ditur disa studime të reja.
Në hulumtimin e zhvilluar në minj, ata janë ushqyer me pak yndyra dhe kanë marrë ose pektin ose celulozë gjatë një periudhe prej 6 javësh. Pas kësaj, minjve u është injektuar një endotoksinë e cila ka nxitur sëmundje.
Dy orë pas injektimit, minjtë të cilët kanë konsumuar pektinë kanë qenë në gjendje më të mirë shëndetësore dhe janë shëruar shumë më shpejt krahasuar me grupin tjetër.
Autorët e studimit thonë se pektina nxit krijimin e proteinave anti-inflamatore dhe në këtë mënyrë forcon sistemin imun të organizmit./
avatar
BeLti
Hapësira Jonë - Forum
Hapësira Jonë - Forum

<b>Postime</b> Postime : 1363
 <b>Piket</b> Piket : 2345
Regjistruar : 23/12/2009
 <b>Vendbanimi</b> Vendbanimi : Mitrowice

http://ardmeria-juaj.forumotions.net

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi