Çuditet bota mjekësore, mbijeton foshnja 275 gramëshe

Shko poshtë

Çuditet bota mjekësore, mbijeton foshnja 275 gramëshe

Mesazh nga BeLti prej Sat 6 Mar 2010 - 10:33Në spitalin e Gotingenit në Gjermani lindi para kohe një foshnje 25 javëshe, 275 gramë, duke krijuar një shok të madh në botën mjekësore.
Për javë të tëra doktorët e kanë mbajtur në jetë me mjete ndihmëse ndërsa gjatë muajit dhjetor ai iu bashkua familjes së tij.
Doktorët janë të bindur në jetëgjatësinë e fëmijës me gjatësi 27 centimetër, të cilin e quajtën gishtëza Tom.
Si pasojë e problemeve të ndryshme shëndetësore të së ëmës, fetusi lindi 15 javë para kohës normale, dhe për gjashtë muaj, derisa arriti peshën normale prej 3.7 kilogramësh ai u mbajt në inkubator nën mbikëqyrjen e mjekëve.
Kjo është foshnja e parë (djalë) që arrin të mbijetojë me këtë peshë. Më parë luftën për të jetuar e fituan tre vajza nga 244 gramë. /
avatar
BeLti
Hapësira Jonë - Forum
Hapësira Jonë - Forum

<b>Postime</b> Postime : 1363
 <b>Piket</b> Piket : 2345
Regjistruar : 23/12/2009
 <b>Vendbanimi</b> Vendbanimi : Mitrowice

http://ardmeria-juaj.forumotions.net

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi