Tadic: Edhe BE-në edhe Kosovën

 :: Zone e Lire :: Lajme

Shko poshtë

Tadic: Edhe BE-në edhe Kosovën

Mesazh nga BeLti prej Sun 7 Mar 2010 - 1:54

Tadic: Edhe BE-në edhe Kosovën

Serbia nuk do të presë me pozitivet çfarëdo kushti që mund t’i parashtrohet që të zgjedhë ndërmjet BE-së dhe Kosovës- ka thënë presidenti serb, Boris Tadic, dhe ka shtuar se Beogradi asnjëherë nuk do të heqë dorë nga anëtarësimi në BE, dhe se zgjidhja për Kosovën mund të arrihet nëse ekziston vullnet i mirë.
Tadic ka thënë se vendi i tij nuk ka alternativë tjetër veç politikës së integrimeve evropiane, dhe po ashtu nuk ka alternativë veçse të ruajë legjitimitetin dhe integritetin e vet në Kosovë.

“Zgjidhja është e mundur nëse ekziston vullnet i mirë, nëse në Kombet e Bashkuara dhe institucionet evropiane ekziston pajtimi se duhet të arrihet zgjidhje, por nuk është zgjidhje nëse njëra palë humb gjithçka, dhe tjetra i fiton të gjitha”, ka thënë Tadic.
Presidenti serb ka shtuar se Serbia nuk dëshiron të bllokojë pjesëmarrjen e Kosovës në takimet ndërkombëtare dhe rajonale, por sipas tij, duhet të ekzistojë “vija e kuqe”, e cila nuk guxon të kalohet. /
avatar
BeLti
Hapësira Jonë - Forum
Hapësira Jonë - Forum

<b>Postime</b> Postime : 1363
 <b>Piket</b> Piket : 2345
Regjistruar : 23/12/2009
 <b>Vendbanimi</b> Vendbanimi : Mitrowice

http://ardmeria-juaj.forumotions.net

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye


 :: Zone e Lire :: Lajme

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi