Si e kuptoni togëfjalëshin "harmoni fetare"?

Shko poshtë

Si e kuptoni togëfjalëshin "harmoni fetare"?

Mesazh nga Geri prej Mon 8 Mar 2010 - 8:47

Shpesh degjojme se ne shoqerine shqiptare kemi "harmoni fetare". E degjojme nga goja e politikaneve, vizitoreve te huaj, nga goja e shqiptareve te thjeshte. E hapa kete teme jo per te diskutuar se sa harmoni fetare kemi ne shoqerine shqiptare, por e hapa per te mesuar, se si e kuptojne shqiptaret ne mendjen e tyre togefjaleshin "harmoni fetare":

Si e kuptoni ju harmonine fetare?

Pyetje e thjeshte dhe direkte qe pret nje pergjigje nga ju, anetaret e forumit Hapesira. Secili mund te shprehi mendimin e tij pa qene nevoja te komentoni apo replikoni mendimin e njeri-tjetrit.


Edituar për herë të fundit nga ⌂ Geri ⌂ në Mon 21 Jun 2010 - 6:58, edituar 1 herë gjithsej
avatar
Geri
Fondatore St@ff Forum
Fondatore St@ff Forum

<b>Postime</b> Postime : 19697
 <b>Piket</b> Piket : 23781
Regjistruar : 21/04/2009
 <b>Mosha</b> Mosha : 30
 <b>Vendbanimi</b> Vendbanimi : Ne qytetin e dashur Tirone

http://www.facebook.com/profile.php?id=100000780195284#!/pages/M

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Si e kuptoni togëfjalëshin "harmoni fetare"?

Mesazh nga Gjimnazistja prej Tue 9 Mar 2010 - 8:12

Ne, populli shqiptare, jemi shquar me kohe per kete togfjalesh, harmoni fetare, sepse ketu ne vendin tone bashkejetuan per vite me radhe besime fetare te ndryshme, pasi feja e shqiptarit mbeti shqiptaria, qe na ndihmoi te fitonim bashkim dhe me pas liri.
Une togfjaleshin harmoni fetare e kuptoj si respektim i besimit, ndjenjave dhe mendimit qe ka cdo njeri per fene qe praktikon, sigurisht pa ofenduar, dhe pa poshteruar njeri tjetrin. Pasi ne fun te fundit mbetemi qenie njerezore, qe kemi vete aftesi te mendojme per veten, pa imponim dhe pa fyer
je.
avatar
Gjimnazistja
Hapësira Jonë - Forum
Hapësira Jonë - Forum

<b>Postime</b> Postime : 1685
 <b>Piket</b> Piket : 1786
Regjistruar : 27/02/2010
 <b>Vendbanimi</b> Vendbanimi : rreth e rrotull

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Si e kuptoni togëfjalëshin "harmoni fetare"?

Mesazh nga Inamso87 prej Sun 14 Mar 2010 - 7:34

Harmoni fetare: Të respektosh fenë e dikujt tjeter që nuk i përket të njejtit besim fetar sikur ti duke llogaritur që edhe ai tjetri ta respektojë besimin tënd...sepse tek e fundit çdokush bën zgjedhjen e vet.
avatar
Inamso87
Hapësira Jonë - Forum
Hapësira Jonë - Forum

<b>Postime</b> Postime : 730
 <b>Piket</b> Piket : 830
Regjistruar : 12/03/2010
 <b>Mosha</b> Mosha : 30
 <b>Vendbanimi</b> Vendbanimi : TETOVË, FYROM

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Si e kuptoni togëfjalëshin "harmoni fetare"?

Mesazh nga Sponsored content


Sponsored content


Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi