Çuditet bota mjekësore, mbijeton foshnja 275 gramëshe

Shko poshtë

Çuditet bota mjekësore, mbijeton foshnja 275 gramëshe

Mesazh nga Geri prej Tue 9 Mar 2010 - 5:53
Çuditet bota mjekësore, mbijeton foshnja 275 gramëshe

Në spitalin e Gotingenit në Gjermani lindi para kohe një foshnje 25
javëshe, 275 gramë, duke krijuar një shok të madh në botën mjekësore.

Për javë të tëra doktorët e kanë mbajtur në jetë me mjete ndihmëse
ndërsa gjatë muajit dhjetor ai iu bashkua familjes së tij.

Doktorët janë të bindur në jetëgjatësinë e fëmijës me gjatësi 27
centimetër, të cilin e quajtën gishtëza Tom.

Si pasojë e problemeve të ndryshme shëndetësore të së ëmës, fetusi lindi
15 javë para kohës normale, dhe për gjashtë muaj, derisa arriti peshën
normale prej 3.7 kilogramësh ai u mbajt në inkubator nën mbikëqyrjen e
mjekëve.

Kjo është foshnja e parë (djalë) që arrin të mbijetojë me këtë peshë. Më
parë luftën për të jetuar e fituan tre vajza nga 244 gramë
avatar
Geri
Fondatore St@ff Forum
Fondatore St@ff Forum

<b>Postime</b> Postime : 19697
 <b>Piket</b> Piket : 23781
Regjistruar : 21/04/2009
 <b>Mosha</b> Mosha : 30
 <b>Vendbanimi</b> Vendbanimi : Ne qytetin e dashur Tirone

http://www.facebook.com/profile.php?id=100000780195284#!/pages/M

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi