Pektina rrit imunitetin

Shko poshtë

Pektina rrit imunitetin

Mesazh nga Geri prej Tue 9 Mar 2010 - 5:54Pektina rrit imunitetin

Pektina, një heteropolisaharid që gjendet në përbërjen e mollës, mund të
zvogëlojë gjendjet inflamatore të lidhura me mbipeshën dhe të stimulojë
sistemin mbrojtës të organizmit, bëjnë të ditur disa studime të reja.

Në hulumtimin e zhvilluar në minj, ata janë ushqyer me pak yndyra dhe
kanë marrë ose pektin ose celulozë gjatë një periudhe prej 6 javësh. Pas
kësaj,
minjve u është injektuar një endotoksinë e cila ka nxitur sëmundje.

Dy orë pas injektimit, minjtë të cilët kanë konsumuar pektinë kanë qenë
në gjendje më të mirë shëndetësore dhe janë shëruar shumë më shpejt
krahasuar
me grupin tjetër.

Autorët e studimit thonë se pektina nxit krijimin e proteinave
anti-inflamatore dhe në këtë mënyrë forcon sistemin imun të organizmit.
avatar
Geri
Fondatore St@ff Forum
Fondatore St@ff Forum

<b>Postime</b> Postime : 19697
 <b>Piket</b> Piket : 23781
Regjistruar : 21/04/2009
 <b>Mosha</b> Mosha : 29
 <b>Vendbanimi</b> Vendbanimi : Ne qytetin e dashur Tirone

http://www.facebook.com/profile.php?id=100000780195284#!/pages/M

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi