Ushqimi i pasur me kalium forcon zemrën

Shko poshtë

Ushqimi i pasur me kalium forcon zemrën

Mesazh nga Geri prej Tue 9 Mar 2010 - 5:54Ushqimi i pasur me kalium forcon zemrën

Shkencëtarët italianë pohojnë se ushqimi i cili është i pasur me kalium,
si perimet e gjelbra, banania dhe patatet, mund ta ulin rrezikun e
sulmeve në
tru si dhe sëmundjet e zemrës dhe enëve të gjakut.

Deri te ky përfundim ka ardhur pas analizimit të 10 studimeve të cilët
janë zhvilluar në periudhën nga viti 1966 deri në vitin 2009, në të
cilët kanë
marrë pjesë rreth 280 mijë persona të moshuar.

Është treguar se konsumimi i lartë i kaliumit mund ta ulë rrezikun e
sulmeve në tru për madje 19%, ndërsa rreziku nga sëmundjet e zemrës dhe
enëve të
gjakut mund të ulet për 8%.

Përveç perimeve të gjelbra, bananeve dhe pateve, me kalium të pasura
janë edhe soja, margarina, avokado, jogurti pa yndyrë, lëngu i
kumbullave dhe
bizelja e tharë
avatar
Geri
Fondatore St@ff Forum
Fondatore St@ff Forum

<b>Postime</b> Postime : 19697
 <b>Piket</b> Piket : 23781
Regjistruar : 21/04/2009
 <b>Mosha</b> Mosha : 30
 <b>Vendbanimi</b> Vendbanimi : Ne qytetin e dashur Tirone

http://www.facebook.com/profile.php?id=100000780195284#!/pages/M

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi