Vaj peshku për veshkat e diabetikëve

Shko poshtë

Vaj peshku për veshkat e diabetikëve

Mesazh nga Geri prej Tue 9 Mar 2010 - 5:56Vaj peshku për veshkat e diabetikëve

Studimet e reja të zhvilluara në Universitetin e Hong Kongut na zbulojnë
një luftëtar të ri për mbrojtjen e veshkave te personat me diabet.

Sëmundja e sheqerit godet shumë organe të brendshme, në mes të cilëve më
së shumti preken veshkat. Tregues i funksionimit të veshëve që përdoret
më së
shpeshti në diagnostikim është niveli i kreatininës në serum. Nëse
niveli i kreatininës është i lartë kjo tregon dëmtim të funksionit të
veshkave.

Studimi i zhvilluar për 12 javë në të cilin janë përfshirë qindra
persona që vuajnë nga diabeti, ka treguar se si konsumimi i përditshëm i
4 gram vaj
peshku (përmes të cilit organizmi siguron 42% të acidit eikosapentaenik
dhe 25% të atij dokosaheksaenik), niveli i kreatininës ulet dukshëm në
krahasim me grupin kontrollues.

Me këtë është arritur në përfundim se acidet yndyrore omega-3 kanë edhe
një varg funksionesh tjera të dobishme, ato nefroprotektive (mbrojtëse

funksionit të veshkave)
avatar
Geri
Fondatore St@ff Forum
Fondatore St@ff Forum

<b>Postime</b> Postime : 19697
 <b>Piket</b> Piket : 23781
Regjistruar : 21/04/2009
 <b>Mosha</b> Mosha : 30
 <b>Vendbanimi</b> Vendbanimi : Ne qytetin e dashur Tirone

http://www.facebook.com/profile.php?id=100000780195284#!/pages/M

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi