Magnez kundër astmës

Shko poshtë

Magnez kundër astmës

Mesazh nga Geri prej Tue 9 Mar 2010 - 5:57Magnez kundër astmës

Shkencëtarët amerikan të Universitetit në Kenmore këshillojnë konsumimin
e rregullt të magnezit për të frenuar në një nivel të caktuar astmën.

Hulumtimi është zhvilluar në 50 pacientë të moshës nga 21 deri në 55
vjeçare të cilët vuajnë nga astma. Ata janë përcjellë për 6.5 muaj dhe
rezultatet
kanë treguar një përmirësim të jetës së tyre te personat që kanë
konsumuar rregullisht magnez.

Funksioni i mushkërive është përmirësuar për 6%, ndërsa bronket janë
bërë për 20% më rezistuese në ndikimin e faktorëve bronko-konstriktor
(substanca
të cilat ngushtojnë rrugët e frymëmarrjes), që së bashku ka sjellë deri
te ajrosja më e mirë e mushkërive dhe një ndjenjë e përgjithshme më e
mirë.

Për një efekt të tillë, që është arritur në rastet astmës së lehtë ose
mesatarisht të rëndë, ka qenë i nevojshëm konsumimi ditor i një sasie
prej 340
mg të magnezit
avatar
Geri
Fondatore St@ff Forum
Fondatore St@ff Forum

<b>Postime</b> Postime : 19697
 <b>Piket</b> Piket : 23781
Regjistruar : 21/04/2009
 <b>Mosha</b> Mosha : 30
 <b>Vendbanimi</b> Vendbanimi : Ne qytetin e dashur Tirone

http://www.facebook.com/profile.php?id=100000780195284#!/pages/M

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi