Transplantimi i mitrës brenda dy viteve

Shko poshtë

Transplantimi i mitrës brenda dy viteve

Mesazh nga Geri prej Tue 9 Mar 2010 - 5:57Transplantimi i mitrës brenda dy viteve

Shkencëtarët britanikë besojnë se transplantimi i parë i mitrës mund të
bëhet brenda dy viteve të ardhshme.

Hulumtuesit e Shoqatës Uterine Transplant UK kanë arritur të bëjnë një
transplantim eksperimental të mitrës te lepujt. Kjo mitër, me furnizim

rregullt me gjak, do të mundësojë shtatzëni dhe lindje normale.

Transplantimi i mitrës mund të jetë zëvendësim apo alternativë për ato
çifte, të cilat nuk mund të kenë fëmijë dhe vendosin të mos adoptojnë
fëmijë.

Transplantimi i mitrës mund të bëhet me metodë artificiale (in vitro),
ndërsa lindja do të kryhet me operim cezarian.

Përndryshe, një transplantim i mitrës është kryer në vitin 2000 në
Arabinë Saudite, por donatori ishte person i gjallë, ndërsa organizmi i
gruas që
mori mitrën, e refuzoi pas tre muajsh.
avatar
Geri
Fondatore St@ff Forum
Fondatore St@ff Forum

<b>Postime</b> Postime : 19697
 <b>Piket</b> Piket : 23781
Regjistruar : 21/04/2009
 <b>Mosha</b> Mosha : 30
 <b>Vendbanimi</b> Vendbanimi : Ne qytetin e dashur Tirone

http://www.facebook.com/profile.php?id=100000780195284#!/pages/M

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi