Duhanpirja pasive dëmton enët e gjakut

Shko poshtë

Duhanpirja pasive dëmton enët e gjakut

Mesazh nga Geri prej Tue 9 Mar 2010 - 5:57Duhanpirja pasive dëmton enët e gjakut

Fëmijët të cilët i ekspozohen tymit të cigares, janë të rrezikuar që të
zhvillojnë mbishtresa të rrezikshme në enët e gjakut- paralajmërojnë
shkencëtarët finlandezë.

Veç dëmtimit të enëve të gjakut, te fëmijët që i ekspozohet tymit të
duhanit, që nga mosha 13 vjeçare fillojnë të paraqiten edhe faktorë
tjerë të
rrezikut për sëmundjet e zemrës.

Të dhënat e publikuara në revistën Circulation: Cardiovascular Quality
and Outcomes, janë grumbulluar nga hulumtimi i cili është bërë te 494
fëmijë të
moshave ndërmjet 8 dhe 13 vjeç.

Është vërtetuar se fëmijët e ekspozuar ndaj duhanit, kishin prirje për
nivel të lartë të apolipoproteinës B, faktor i rëndësishëm për praninë e

ashtuquajturit LDL-kolesterolit (kolesterolit të keq).
avatar
Geri
Fondatore St@ff Forum
Fondatore St@ff Forum

<b>Postime</b> Postime : 19697
 <b>Piket</b> Piket : 23781
Regjistruar : 21/04/2009
 <b>Mosha</b> Mosha : 30
 <b>Vendbanimi</b> Vendbanimi : Ne qytetin e dashur Tirone

http://www.facebook.com/profile.php?id=100000780195284#!/pages/M

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Duhanpirja pasive dëmton enët e gjakut

Mesazh nga Erisa prej Tue 9 Mar 2010 - 5:58

Kjo vlen per ty geri??

_________________

Portali ~ Forumi ~ St@ff ~ Rregulloria Forumit

Keni paqartesi... Me kontakto ne PM
avatar
Erisa
Fondatore St@ff Forum
Fondatore St@ff Forum

<b>Postime</b> Postime : 12061
 <b>Piket</b> Piket : 12694
Regjistruar : 24/04/2009
 <b>Mosha</b> Mosha : 28
 <b>Vendbanimi</b> Vendbanimi : Fier

http://www.hapesira.forumotion.net

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi