Virusit të gripit i përshtatet moti i thatë

Shko poshtë

Virusit të gripit i përshtatet moti i thatë

Mesazh nga Geri prej Tue 9 Mar 2010 - 5:58Virusit të gripit i përshtatet moti i thatë

Një hulumtim i fundit i shkencëtarëve amerikanë ka treguar se periudhat
kur përqendrimi i lagështisë në ajër është më i ulët lidhen me gjasat më

mëdha për vdekje nga gripi.

Hulumtuesit nga një varg universitetesh amerikane (Oregon State
University, National Institutes of Health, Pennsylvania State
University, Princeton
University dhe Harvard University) kanë pohuar se epidemia e gripit në
dimër më së shpeshti paraqitet gjanë periudhave të thatësisë.

Të dhënat të cilat janë publikuar në revistën ‘PLoS Biology’ janë bazuar
në modelin kompjuterik, përmes të cilit ka qenë e mundshme të
krahasohen të
dhënat e mara gjatë 31 viteve.

Është treguar se epidemia e gripit në SHBA paraqitet në 55 deri në 60%
të rasteve në afat prej 10 ditësh pas periudhave tepër të thata, që
tregon një
rritje të personave të prekur si dhe rritje të numrit të viktimave të
gripit
avatar
Geri
Fondatore St@ff Forum
Fondatore St@ff Forum

<b>Postime</b> Postime : 19697
 <b>Piket</b> Piket : 23781
Regjistruar : 21/04/2009
 <b>Mosha</b> Mosha : 30
 <b>Vendbanimi</b> Vendbanimi : Ne qytetin e dashur Tirone

http://www.facebook.com/profile.php?id=100000780195284#!/pages/M

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Virusit të gripit i përshtatet moti i thatë

Mesazh nga Shpejtimi prej Thu 8 Jul 2010 - 0:26

po normale pas gjdo shiu ose bore freskohet gjdo gje freskohet ajri pastrohen mikrobet jeta e ka keshtut po ne kohet e thata te perdorim sa me shume lende ushqyse te freskta me plot vitamina mbajeme viruset larg nesh .....
avatar
Shpejtimi
Hapësira Jonë - Forum
Hapësira Jonë - Forum

<b>Postime</b> Postime : 4253
 <b>Piket</b> Piket : 4315
Regjistruar : 01/05/2010
 <b>Vendbanimi</b> Vendbanimi : http://www.hapesirajone.com

http://www.hapesirajone.com/

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi