Acidi folik ndihmon vetëm femrat?

Shko poshtë

Acidi folik ndihmon vetëm femrat?

Mesazh nga Geri prej Tue 9 Mar 2010 - 5:59Acidi folik ndihmon vetëm femrat?

Hulumtimi i ri i zhvilluar në Universitetin kalifornian David ka sjellë
disa rezultate interesante: konsumimi ditor i folateve mbron pankreasin e
femrave, por jo edhe të meshkujve.

Hulumtimi i zhvilluar në 52 mijë meshkuj dhe 57 mijë gra të moshës nga
55-74 vite, ka treguar se konsumimi ditor i 253,3 µg acidi folik, ul
rrezikun
nga karcinoma e pankreasit për deri në 50%, por vetëm te femrat.

Te meshkujt nuk është vërejtur kurrfarë dallimi në raport me grupin
kontrollues, që nuk ka marrë sasi të folateve.

Efekti i tillë i acidit folik i përshkruhet aftësisë së tij për të
kontrolluar metilimin, sintezën dhe riparimin e ADN-së
avatar
Geri
Fondatore St@ff Forum
Fondatore St@ff Forum

<b>Postime</b> Postime : 19697
 <b>Piket</b> Piket : 23781
Regjistruar : 21/04/2009
 <b>Mosha</b> Mosha : 30
 <b>Vendbanimi</b> Vendbanimi : Ne qytetin e dashur Tirone

http://www.facebook.com/profile.php?id=100000780195284#!/pages/M

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi