Çaji i gjelbër mbron shëndetin e syve

Shko poshtë

Çaji i gjelbër mbron shëndetin e syve

Mesazh nga Geri prej Tue 9 Mar 2010 - 6:00Çaji i gjelbër mbron shëndetin e syve

Përbërësit e çajit të gjelbër mund të arrijnë deri në indet brenda syrit
dhe të zvogëlojnë kështu rrezikun e sëmundjeve si glaukoma, shkruan
revista
shkencore Journal of Agricultural and Food Chemistry.

Testimet e fundit të zhvilluara në kafshë kanë treguar se konsumimi i
çajit të gjelbër është i lidhur me ulje të stresit oksidues si dhe me
gjasa më
të pakta për dëmtim të qelizave.

Kyçe janë treguar përbërësit nga grupi i katekinave, të cilët mund të
absorbohen edhe në pjesët si thjerrëza, rrjeta dhe pjesët tjera të
syrit.

Autorët e studimit të zhvilluar në Universitetin e Hong Kongut, shtojnë
se pas konsumimit të çajit të gjelbër, ulja e stresit oksidues ka
zgjatur për
më shumë se 20 orë
avatar
Geri
Fondatore St@ff Forum
Fondatore St@ff Forum

<b>Postime</b> Postime : 19697
 <b>Piket</b> Piket : 23781
Regjistruar : 21/04/2009
 <b>Mosha</b> Mosha : 30
 <b>Vendbanimi</b> Vendbanimi : Ne qytetin e dashur Tirone

http://www.facebook.com/profile.php?id=100000780195284#!/pages/M

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi