Soja – antidiabetik për të mbipeshat

Shko poshtë

Soja – antidiabetik për të mbipeshat

Mesazh nga Geri prej Tue 9 Mar 2010 - 6:01Soja – antidiabetik për të mbipeshat

Duket se konsumimi i rregullt i sojës mund të mbrojë në një masë të
konsiderueshme gratë e mbipesha nga lloji 2 i diabetit.

Hulumtimet e reja të shkencëtarëve japonez të zhvilluara në po thuajse
26 mijë meshkuj dhe 34 mijë femra të moshës nga 45 deri në 75 vjeçare,
ka
treguar se konsumimi i përditshëm i sojës në mbi 118 gram, mund të ulë
rrezikun e prekjes nga sëmundja e sheqerit madje deri në 50%.

Përbërësit bioaktiv të sojës, izoflavoni daidzein dhe ai genistein, kanë
ndikim të ngjashëm me estrogjenet, të cilat rritin nivelin e
ndjeshmërinë
ndaj insulinës, ulin absorbimin e glukozës në zorrë dhe stimulojnë
metabolizmin.

Këto mekanizma shpjegojnë faktin se efektet anti-diabetike të sojës janë
më të shprehura te gratë, edhe atë te ato me peshë të tepruar
avatar
Geri
Fondatore St@ff Forum
Fondatore St@ff Forum

<b>Postime</b> Postime : 19697
 <b>Piket</b> Piket : 23781
Regjistruar : 21/04/2009
 <b>Mosha</b> Mosha : 30
 <b>Vendbanimi</b> Vendbanimi : Ne qytetin e dashur Tirone

http://www.facebook.com/profile.php?id=100000780195284#!/pages/M

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi