robiotikët kundër konstipacionit

Shko poshtë

robiotikët kundër konstipacionit

Mesazh nga Geri prej Tue 9 Mar 2010 - 6:02robiotikët kundër konstipacionit

Një studim në të cilin janë përfshirë 19 participantë me konstipacion
kronik, ka treguar se preparatet bakterore të acidit laktik kanë ndikim

dobishëm për zbrazjen e zorrëve.

Gjatë një periudhe dyvjeçare, pjesëmarrësit në studim, çdo ditë kanë
marrë preparate probiotike me anë të ushqimit.

Pas dy javësh është vërejtur shpeshtimi dhe rritja e defekacionit dhe
vëllimit të jashtëqitjes.

Po ashtu, shkencëtarët kanë vërejtur edhe rritjen e të ashtuquajturave
“baktere të mira”.

Studimi i publikuar në Journal of Nutrition, ka treguar se shtesat në
ushqim, të cilat përmbajnë baktere të acidit laktik, mund të jenë të
dobishme në
parandalimin dhe trajtimin e kapsllëkut.
avatar
Geri
Fondatore St@ff Forum
Fondatore St@ff Forum

<b>Postime</b> Postime : 19697
 <b>Piket</b> Piket : 23781
Regjistruar : 21/04/2009
 <b>Mosha</b> Mosha : 30
 <b>Vendbanimi</b> Vendbanimi : Ne qytetin e dashur Tirone

http://www.facebook.com/profile.php?id=100000780195284#!/pages/M

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi