Kalciumi zgjat jetën

Shko poshtë

Kalciumi zgjat jetën

Mesazh nga Inamso87 prej Sat 13 Mar 2010 - 7:24

Kalciumi zgjat jetën


Studimet më të reja të shkencëtarëve suedez zbulojnë se
konsumimi i shtuar i kalciumit (përmes ushqimit ose tabletave shtesë) ul
vdekshmërinë nga sëmundjet kardiovaskulare dhe nga kanceri madje për
25%.
Doza testuese ka qenë rreth 1900 mg në ditë, ndërsa
hulumtimi ka përfshirë më shumë se 23 300 meshkuj të moshës nga 45 deri
në 79 vjet.
Edhe pse sasia e preferuar ditore e kalciumit është 1000mg (ndërsa
sasia më e madhe e lejuar 2500 mg), gati dyfishi i dozës së preferuar
ditore ka treguar efekt në uljen e presionit të gjakut (dhe ka mbrojtur
prej faktorëve të dëmshëm të hipertensionit). Doza prej 1.9 gramësh po
ashtu ka ndikuar edhe në uljen e rrezikut nga kanceri kolorektal (në
kombinim me vitaminën D) si dhe nga karcinoma e prostatës./Telegrafi/
avatar
Inamso87
Hapësira Jonë - Forum
Hapësira Jonë - Forum

<b>Postime</b> Postime : 730
 <b>Piket</b> Piket : 830
Regjistruar : 12/03/2010
 <b>Mosha</b> Mosha : 30
 <b>Vendbanimi</b> Vendbanimi : TETOVË, FYROM

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi