Kafja ka edhe të mirat e saj

Shko poshtë

Kafja ka edhe të mirat e saj

Mesazh nga Vizitor prej Sun 14 Mar 2010 - 22:13

Kafja ka edhe të mirat e
sajNë një
konferencë të organizuar së fundi nga shoqata American Heart Association në San
Franciscu, shkencëtarët kanë thënë se dashamirët e kafesë se mund të marrin
frymë më lirshëm.

Është arritur në përfundim se nuk ka shenja se
disa lugë kafe në ditë rrisin rrezikun nga atoreskleroza dhe trashja e enëve të
gjakut. Po ashtu, personat të cilët konsumojnë kafe kanë rrezik më të ulur të
shtrimit në spital për shkak të çrregullimeve të ritmit të zemrës.

Dr.
Arthur Klatsky është drejtues i studimit që ka analizuar ritmin e zemrës te
pacientët të cilët janë pranuar në spital. Studimi i drejtuar nga ai ka arritur
në përfundim se rreziku i probleme të tilla është madje 18% më i ulët për ata të
cilët pinë katër ose më shumë lugë kafe në ditë.

Megjithatë Dr. Klatsky
mendon se ka nevojë edhe për hulumtime shtesë dhe se është shumë herët të jepen
këshilla se konsumimi i kafesë parandalon problemet me ritmin e zemrës.


avatar
Vizitor
Vizitor


Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Kafja ka edhe të mirat e saj

Mesazh nga Shpejtimi prej Thu 8 Jul 2010 - 0:03

mire i pasna punet une qe e pi kafen hahahahahah......
avatar
Shpejtimi
Hapësira Jonë - Forum
Hapësira Jonë - Forum

<b>Postime</b> Postime : 4253
 <b>Piket</b> Piket : 4315
Regjistruar : 01/05/2010
 <b>Vendbanimi</b> Vendbanimi : http://www.hapesirajone.com

http://www.hapesirajone.com/

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi