Ushqimi i pasur me kalium forcon zemrën

Shko poshtë

Ushqimi i pasur me kalium forcon zemrën

Mesazh nga Vizitor prej Sun 14 Mar 2010 - 22:17

Ushqimi i pasur me kalium
forcon zemrën


Shkencëtarët italianë pohojnë se ushqimi i
cili është i pasur me kalium, si perimet e gjelbra, banania dhe patatet, mund ta
ulin rrezikun e sulmeve në tru si dhe sëmundjet e zemrës dhe enëve të
gjakut.


Deri te ky
përfundim ka ardhur pas analizimit të 10 studimeve të cilët janë zhvilluar në
periudhën nga viti 1966 deri në vitin 2009, në të cilët kanë marrë pjesë rreth
280 mijë persona të moshuar.
Është
treguar se konsumimi i lartë i kaliumit mund ta ulë rrezikun e sulmeve në tru
për madje 19%, ndërsa rreziku nga sëmundjet e zemrës dhe enëve të gjakut mund të
ulet për 8%.Përveç perimeve të gjelbra,
bananeve dhe pateve, me kalium të pasura janë edhe soja, margarina, avokado,
jogurti pa yndyrë, lëngu i kumbullave dhe bizelja e tharë.
avatar
Vizitor
Vizitor


Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi