Çuditet bota mjekësore, mbijeton foshnja 275 gramëshe

Shko poshtë

Çuditet bota mjekësore, mbijeton foshnja 275 gramëshe

Mesazh nga Vizitor prej Sun 14 Mar 2010 - 22:23

Çuditet bota mjekësore,
mbijeton foshnja 275 gramëshe


Në spitalin e Gotingenit në Gjermani lindi
para kohe një foshnje 25 javëshe, 275 gramë, duke krijuar një shok të madh në
botën mjekësore.
Për javë të
tëra doktorët e kanë mbajtur në jetë me mjete ndihmëse ndërsa gjatë muajit
dhjetor ai iu bashkua familjes së tij.Doktorët janë të bindur në jetëgjatësinë e fëmijës me
gjatësi 27 centimetër, të cilin e quajtën gishtëza Tom.Si pasojë e problemeve të ndryshme shëndetësore të së
ëmës, fetusi lindi 15 javë para kohës normale, dhe për gjashtë muaj, derisa
arriti peshën normale prej 3.7 kilogramësh ai u mbajt në inkubator nën
mbikëqyrjen e mjekëve.Kjo është foshnja
e parë (djalë) që arrin të mbijetojë me këtë peshë. Më parë luftën për të jetuar
e fituan tre vajza nga 244 gramë. /Start/

avatar
Vizitor
Vizitor


Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Çuditet bota mjekësore, mbijeton foshnja 275 gramëshe

Mesazh nga Shpejtimi prej Thu 8 Jul 2010 - 0:01

O ZOT ruaje.......
avatar
Shpejtimi
Hapësira Jonë - Forum
Hapësira Jonë - Forum

<b>Postime</b> Postime : 4253
 <b>Piket</b> Piket : 4315
Regjistruar : 01/05/2010
 <b>Vendbanimi</b> Vendbanimi : http://www.hapesirajone.com

http://www.hapesirajone.com/

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi