Ndikimi i hudhrës në parandalimin e kancerit

Shko poshtë

Ndikimi i hudhrës në parandalimin e kancerit

Mesazh nga Vizitor prej Tue 16 Mar 2010 - 3:02

Ndikimi i hudhrës në parandalimin e kancerit

Shkencëtarët
amerikanë thonë se konsumimi më i shpeshtë i hudhrës çon deri te dobësimi i
proceseve të cilat janë të lidhura me zhvillimin e karcinomës.
[/b]
Hulumtimet nga Ohio State University kanë pohuar se konsumimi i shtuar i
hudhrës në organizëm lidhet me gjasa më të pakta për shndërrimin e nitrateve nga
disa llojeve të ushqimit dhe nga uji i kontaminuar në lidhje kimike të cilat
mund të sjellin zhvillimin e kancerit.

Revista shkencore Analytical Biochemistry ka shkruar se efekti pozitiv i
hudhrës në parandalimin e këtyre proceseve mund të shihet edhe duke testuar
urinën.

Shkencëtarët besojnë se me ndihmën e një testi të tillë të urinës do të jetë
e mundur të identifikohen edhe lloje të tjera të ushqimeve që kanë ndikim të
ngjashëm si hudhra në proceset e lidhura me kancerin.
avatar
Vizitor
Vizitor


Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi