Karbohidratet të rrezikshme për zemrën e femrës

Shko poshtë

Karbohidratet të rrezikshme për zemrën e femrës

Mesazh nga Merisa prej Tue 13 Apr 2010 - 20:21

Femrat të cilat konsumojnë sasi të mëdha të karbohidrateve (bukë të bardhë, pica, disa lloje të brumërave etj.) kanë gjasa më të mëdha për të vuajtur nga sëmundjet e zemrës, paralajmërojnë ekspertët.
Femrat të cilat konsumojnë shumë karbohidrate janë dyfish të rrezikuara nga sëmundjet e zemrës, në krahasim me femrat të cilat nuk konsumojnë aq karbohidrate.
Një studim italian ka treguar se rreziku fshihet në karbohidratet e përpunuara, të cilat më së shpeshti përmbajnë nivel të lartë të indeksit glikemik.
Problemi qëndron në faktin se ushqimi me indeks të lartë gikemik shkakton rritjen e nivelit të sheqerit në gjak dhe sjell deri te grumbullimi i yndyrave, që pasohet me problemet në zemër.
Shkencëtarët nga Milano thonë se ky lloj ushqimi është fajtori kryesor për lajmërimin gjithnjë e më të madh të infarkteve te femrat.
Këto teza bazohen te studimi disavjeçar, në të cilin janë përfshirë 15.000 meshkuj dhe 32.000 femra
avatar
Merisa
Hapësira Jonë - Forum
Hapësira Jonë - Forum

<b>Postime</b> Postime : 8930
 <b>Piket</b> Piket : 9170
Regjistruar : 26/04/2009
 <b>Mosha</b> Mosha : 27
 <b>Vendbanimi</b> Vendbanimi : Ne zemren e...

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi