Brokolit mbrojnë nga rrezet UV

Shko poshtë

Brokolit mbrojnë nga rrezet UV

Mesazh nga Merisa prej Tue 13 Apr 2010 - 20:22


Brokolit mbrojnë nga rrezet UV

Hulumtimet e fundit të bëra në minj kanë treguar se ekstrakti nga farat e brokolit mund ta mbrojë lëkurën nga efekti i dëmshëm i rrezeve ultravjollcë dhe me këtë të ulë rrezikun e paraqitjes së kancerit të lëkurës.
Te minjtë e ushqyer me brokoli është zhvilluar 25% më pak tumor në lëkurë. Përveç kësaj, këta tumore kanë qenë 70% më të pakta se tumoret të cilat janë zhvilluar te minjtë të cilët nuk kanë qenë të ushqyer me brokoli.
Brokoli, lulelakra dhe lakra janë në mesin e perimeve të cilat kanë përbërje të lartë të glukozinolatit, që në trup shndërrohet në izotiocianate me efekt të fuqishëm antikancerogjen. Izotiocianati kryesor i brokolit quhet sulforafan.
avatar
Merisa
Hapësira Jonë - Forum
Hapësira Jonë - Forum

<b>Postime</b> Postime : 8930
 <b>Piket</b> Piket : 9170
Regjistruar : 26/04/2009
 <b>Mosha</b> Mosha : 27
 <b>Vendbanimi</b> Vendbanimi : Ne zemren e...

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi