Zink kundër depresionit

Shko poshtë

Zink kundër depresionit

Mesazh nga Merisa prej Tue 13 Apr 2010 - 20:23


Zink kundër depresionit

Hulumtimet e reja e lidhin mungesën e zinkut në organizëm me ndryshime në gjendje psikike që më së shpeshti prekin femrat.
Mungesa e zinkut në ushqim është vërejtur te rreth 30% të popullatës në botë. Hulumtimet e reja të shkencëtarëve japonez tregojnë se konsumimi i 7 mg Zn-glukonat në formë të lëndëve shtesë ul ndjenjën e depresionit si dhe dëshpërimit te femrat.
Në hulumtim kanë marrë pjesë 30 femra të moshës së re të cilat kanë konsumuar zink në formë të glukonatit për 10 javë. Rezultatet kanë treguar se rritja e nivelit të zinkut në gjak te personat e hulumtuar ka qenë faktor i largimit të mundimeve psikike.
avatar
Merisa
Hapësira Jonë - Forum
Hapësira Jonë - Forum

<b>Postime</b> Postime : 8930
 <b>Piket</b> Piket : 9170
Regjistruar : 26/04/2009
 <b>Mosha</b> Mosha : 27
 <b>Vendbanimi</b> Vendbanimi : Ne zemren e...

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi