Gjeli ndërroi gjininë

 :: Zone e Lire :: Lajme

Shko poshtë

Gjeli ndërroi gjininë

Mesazh nga Vizitor prej Fri 23 Apr 2010 - 22:32

Shkencëtarët po vëzhgojnë gjelin
i cili ndërroi gjininë pasi që dhelpra ishte futur në kotecin e tij dhe i
kishte mbytur të gjitha pulat. Gjeli Gianni pasi mbeti vetëm filloi të bëjë vezë dhe
të kujdesej për to.
Gianni efilloi “karrierën” e tij si gjel me gjak të pastër në një fermë tëToskanës, por pas sulmit traumatik të dhelprës në kotec, ndryshoi edhe fati i tij.Filloi tëbëjë vezë dhe të bie klloçkë, për
të përmirësuar popullimin e pulave.Shkencëtarëtnga organizata e OKB-së për femra dhe bujqësi po analizojnë ADN-në e tij për të mësuar se çfarë e shtyu gjelin ta bëjë këtë ndryshim.“Ndoshta është gjeni i mbijetesës i cili paraqitet tek disa specie primitive. Pa asnjë femër përreth të ardhmen mund ta sigurojë vetëm nëse bëhet femër”, thonë shkencëtarët.
avatar
Vizitor
Vizitor


Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye


 :: Zone e Lire :: Lajme

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi