Pse duatë tona nuk pranohen?

Shko poshtë

Pse duatë tona nuk pranohen?

Mesazh nga Erisa prej Thu 29 Apr 2010 - 21:19


Banorët e Basrës i janë drejtuar Ibrahim Ed’hemit duke i thënë:
“All-llahu na ka premtuar se do të na i pranojë duatë, por duatë assesi nuk po na pranohen!”
Ibrahimi tha:
“Zemrat e juaja janë të vdekura në dhjetë pika, e për këtë shkak duatë nuk po ju pranohen:

1. Thoni se e njihni All-llahun , por nuk jeni duke e adhuruar atë;

2. Jeni duke e lexuar Kur’anin, por nuk jeni duke vepruar me të;

3. Thoni se e duani të Dërguarin e All-llahut , por nuk jeni duke vepruar sipas traditës (sunnetit) të tij,
4. Thoni se shejtani është armiku më i madh i juaj, por përsëri e pasoni atë;

5. Thoni se i frikoheni zjarrit të Xhehe-nnemit, por nuk veproni vepra, të cilat do t’ju kishin larguar nga ai zjarr;

6. Gjithashtu thoni se e doni Xhennetin, por nuk veproni vepra, të cilat do t’ju kishin afruar kah ai;

7. Thoni se vdekja është hak (e vërtetë e pamohueshme), por nuk po pregaditeni për të.

8. Jeni duke i zbuluar veprat e turpshme të tjerëve, ndërsa veten tuaj po e harroni;

9. Jeni duke i shfrytëzuar begatitë (ni’metet) e All-llahut duke mos e falënderuar Atë dhe

10. Shpesh po i përcillni të vdekurit nëpër varreza, por nuk po mirrni mësim nga kjo vepër!”


_________________

Portali ~ Forumi ~ St@ff ~ Rregulloria Forumit

Keni paqartesi... Me kontakto ne PM
avatar
Erisa
Fondatore St@ff Forum
Fondatore St@ff Forum

<b>Postime</b> Postime : 12061
 <b>Piket</b> Piket : 12694
Regjistruar : 24/04/2009
 <b>Mosha</b> Mosha : 28
 <b>Vendbanimi</b> Vendbanimi : Fier

http://www.hapesira.forumotion.net

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi