Qelitë me plazma televizorë, banjë dhe dritare pa grila

 :: Zone e Lire :: Lajme

Shko poshtë

Qelitë me plazma televizorë, banjë dhe dritare pa grila

Mesazh nga Vizitor prej Wed 12 May 2010 - 2:09

Qelitë me plazma televizorë, banjë dhe dritare pa grila


Kriminelët norvegjezë tash mund të vuajnë dënimin në burgun luksoz
në të cilin kanë një banjë të veten, si dheaparate moderne në dhomën e burgut pa grila në dritare.

BurguHalden, gjendet afër Oslos, ndërsa për ndërtimin e tij janë nevojitur dhjetë
vjet. Në burgun më human në botë do të vuajnë dënimin 252 “fatlumë” të cilët
nëpër dhoma kanë luksin e banjave moderne, mini-frigoriferët, bile edhe televizorë plazma.
Po ashtu, për të pasur më shumë dritë dhe përtë zvogëluar ndjenjën e izolimit dhe klaustrofobisë dritaret janë pa grila, por me xham të trashë.
Të burgosurit kanë kuzhinë të përbashkët, derisa dhomat e përbashkëta janë të pajisura me orenditëmë moderne të kompanisë IKEA.
Po ashtu edhe muret e dhomave të të burgosurve janë të zbukuruara me piktura të artit modern.
Drejtorii burgut tha se kurrë nuk ka pasur përpjekje për tu arratisur, dhe kyburg ka për qëllim promovimin e të drejtave të njeriut.
avatar
Vizitor
Vizitor


Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye


 :: Zone e Lire :: Lajme

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi