Thenje te mencura:

Shko poshtë

Thenje te mencura:

Mesazh nga Geri prej Wed 22 Apr 2009 - 6:12

thenje te mencura
avatar
Geri
Fondatore St@ff Forum
Fondatore St@ff Forum

<b>Postime</b> Postime : 19697
 <b>Piket</b> Piket : 23781
Regjistruar : 21/04/2009
 <b>Mosha</b> Mosha : 30
 <b>Vendbanimi</b> Vendbanimi : Ne qytetin e dashur Tirone

https://www.facebook.com/profile.php?id=100000780195284#!/pages/M

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Thenje te mencura:

Mesazh nga Geri prej Wed 22 Apr 2009 - 6:12

“Gjuha është tepër e rëndësishme
për t'ua lënë vetëm gjuhëtarëve”
Heidegger

“Gjuha Shqipe është i vetmi mjet i ndriçimit dhe i përparimit moral.
Ajo është një gjuhë e fuqishme dhe e bukur që
duhet të jetë krenaria e folësve të saj dhe
një mjet i shenjtë për zhvillimin kulturor dhe
intelektual të kombit të vjetër shqiptar”
Holger Pedersen

“Kurrë nuk kemi të drejtë të quhemi komb i
qytetëruar, sado që të mësojmë gjuhë
të huaja, sepse kombi nuk qytetërohet vetëm me
mësimin e gjuhëve të huaja, por me mësimin e
gjuhës së vet”
Filip Shiroka

“Gjuha është pasqyra më e qartë e një kombi dhe e kulturës së tij”
Eqrem Çabej

“Shenjat e civilizimit të një populli janë:

1. si kujdeset ai për drunjtë e tij,
2. si kujdeset ai për fëmijët dhe pleqtë
3. si sillet ai me gjuhën e tij.

Por gjuha është më e rëndësishme.
Është detyrë e tij që ta ruaj dhe ta kultivoj
atë si vlerë kulturore dhe si tipar identiteti”
Erwin Chargaff

“Themelin e diturisë dhe të atdhetarisë e përbën gjuha shqipe”
Mit’hat Frashëri

“Fjala e huaj në gjuhë është si dhia ndër dhen”
N. Frashëri

“Gjuha më e mirë se gjithçka tjetër jep shpesh dritën ose mjerimin e një kohe”
I. Kadare

“Gjuha shqipe ka aq pasuri fjalësh e është e
ardhshme e plot gjallëri e jetë, sa mund të
përkthehen në të klasikët e çdo kombi, e
çdo kohe”
Gj. Fishta

“Gjuha letrare s’është vetëm thesari i
kulturës sonë, por edhe mjet i fortë për mbrojtjen
e etnisë shqiptare”
I. Ajeti

“Gjuha është sendi më i çmueshëm i
një populli dhe për popullin shqiptar është i vetmi
thesar”
E. Çabej

“Ka një mjet me anën e të cilit kërkimtari
është në gjendje ta ndriçojë, deri-diku,
muzgun e fillimeve të popullit shqiptar dhe të hyjë
në kohën që shtrihet përtej dëshmive
historike. Këtë mjet e jep gjuhësia”
N. Jokl

“Larg gjuhës shqipe, larg të qenit shqiptar”
Q. Murati

“Mbrojtja e gjuhës është detyrë dhe peng nderi për çdo shqiptar”
Gj. Shkurtaj

“Viktimat e gjuhës janë më të shumta se ato të shpatës”
S. Frashëri

“Gjuha ruhet atje ku shkruhet”
Populli

“E mjera shqipe, ç’i punojnë e s’ka gjuhë të ankohet!”
T. Zavalani

“Zot! Jepu shqiptarëve vullnet dhe logjikë që
të flasin shqip të paktën kur janë në
Shqipëri. Se, siç kanë zënë disa, shpejt a
vonë do ta bëjnë atdheun babiloni gjuhësh, ku
s’do ta marrë vesh qeni të zonë”
N. Bulka

“Duke lexuar autorët që shkruajnë mirë, mësohesh të flasësh mirë”
Volter

“Ai që e zotëron gjuhën e vet vlen më tepër se ai që pushton një qytet”
Një mendimtar i lashtë

“Gjuha e keqe sjell shumë të këqija”
Latine

“Gjuha është institucion mbi të gjitha institucionet”
Heidegger

“Gjuha pasqyron një kombësi, ajo është
pasqyra më e qartë e një kombësie dhe e
kulturës së saj. Shkalla e pasurisë dhe e
pastërtisë së gjuhës është tregues i
nivelit të kësaj kulture”
avatar
Geri
Fondatore St@ff Forum
Fondatore St@ff Forum

<b>Postime</b> Postime : 19697
 <b>Piket</b> Piket : 23781
Regjistruar : 21/04/2009
 <b>Mosha</b> Mosha : 30
 <b>Vendbanimi</b> Vendbanimi : Ne qytetin e dashur Tirone

https://www.facebook.com/profile.php?id=100000780195284#!/pages/M

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Thenje te mencura:

Mesazh nga Geri prej Wed 22 Apr 2009 - 6:13

Kush i luan kembet i luan edhe dhembet
avatar
Geri
Fondatore St@ff Forum
Fondatore St@ff Forum

<b>Postime</b> Postime : 19697
 <b>Piket</b> Piket : 23781
Regjistruar : 21/04/2009
 <b>Mosha</b> Mosha : 30
 <b>Vendbanimi</b> Vendbanimi : Ne qytetin e dashur Tirone

https://www.facebook.com/profile.php?id=100000780195284#!/pages/M

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Thenje te mencura:

Mesazh nga MATILDA prej Tue 5 Jan 2010 - 11:09

Jeta eshte vetem nje gje e mallkuar pas nje tjetre.
avatar
MATILDA
Hapesira Jone - Forum
Hapesira Jone - Forum

<b>Postime</b> Postime : 13
 <b>Piket</b> Piket : 15
Regjistruar : 31/12/2009

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Thenje te mencura:

Mesazh nga MitrovicA prej Tue 5 Jan 2010 - 11:35

kush ban nuk qan
avatar
MitrovicA
Hapësira Jonë - Forum
Hapësira Jonë - Forum

<b>Postime</b> Postime : 3880
 <b>Piket</b> Piket : 3966
Regjistruar : 25/04/2009

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Thenje te mencura:

Mesazh nga Sponsored content


Sponsored content


Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi