Foto historike

Faqja 2 e 2 Previous  1, 2

Shko poshtë

Foto historike

Mesazh nga Miri prej Thu 10 Jun 2010 - 4:11

First topic message reminder :

1922/Kabineti
qeveritar dhe
Mehmet Konica

Xhaferr Ypi ka mbledhur
në këtë foto të rrallë ministrat
e tij. Nuk ka përtuar t’i
bashkëlidhet kësaj fotoje as
Mehmet Konica, i cili pavarësisht
se nuk ishte ministër
ishte i njohur për punët e
jashtme në krye të misioneve
diplomatike. Pas Konicës,
nga e majta në të djathtë janë
ministrat: Spiro Koleka, Fan
Noli, Haki Tatzati, kryeministri
Xhaferr Ypi, Ahmet Zogu,
Hysen Vrioni, Kolë Thaçi.
Koha do t’i ndante në drejtime
të ndryshme këta politikanë,
disa edhe kundërshtarë
të përkohshëm.
avatar
Miri
Hapësira Jonë - Forum
Hapësira Jonë - Forum

<b>Postime</b> Postime : 1299
 <b>Piket</b> Piket : 1368
Regjistruar : 25/04/2009

Mbrapsht në krye Shko poshtë


Foto historike

Mesazh nga Miri prej Thu 10 Jun 2010 - 4:48

Anëtarëte e Asamblesë Kushtetuese që shpallën Mbretërinë Shqiptare më 1 shtator 1928
avatar
Miri
Hapësira Jonë - Forum
Hapësira Jonë - Forum

<b>Postime</b> Postime : 1299
 <b>Piket</b> Piket : 1368
Regjistruar : 25/04/2009

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Foto historike

Mesazh nga Miri prej Thu 10 Jun 2010 - 4:49


Ndre Mjeda,Gjergj Fishta dhe Luigj Gurakuqi ne Kongresin e Manastirit
avatar
Miri
Hapësira Jonë - Forum
Hapësira Jonë - Forum

<b>Postime</b> Postime : 1299
 <b>Piket</b> Piket : 1368
Regjistruar : 25/04/2009

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Foto historike

Mesazh nga Miri prej Thu 10 Jun 2010 - 4:50
Cilët ishin delegatët e Kongresit te Manastirit?
Pjesëmarrësit po i
radhitim, ashtu siç paraqiten në fotografi duke shënuar dhe klubin,
shoqërinë apo qytetin që përfaqësonte: Rreshti i parë (nga lart-poshtë
majtas): Sami Pojani (delegat i Korçës), Zenel Glina(i Leskovikut),
Leonidha Naçi (i Vlorës), Simon Shuteriqi (i Elbasanit), Dhimitër Bruda
(i Elbasanit), Azis Starova (i Starovës),Adham Shkaba (i Sofjes), Mati
Logoreci (I Shoqërisë “Agimi”). Rreshti i dytë”: Rrok Berisha Gjakova
(I Shkupit), Bajo Topulli (i Gjirokastrës), Grigor Gilka (i Korçës),
Sotir Peci (i Amerikës dhe i Bukureshtit), Shefqet Frashëri(i Korçës),
Luigj Gurakuqi (i Shkodrës), Shahin Kolonja (i Kolonjës), Ahil Eftim
Korça (i Konstancës), Hil Mosi (i Shkodrës). Rreshti i tretë: Nyzhet
Vrioni (i Beratit), Dhimitër Mole (i Filibesë-Bullgari), Gjergj Qiriazi
(i Manastirit), At Gjergj Fishta (I Shoqërisë “Bashkimi”), Midhat
Frashëri (I Klubit të Selenikut dhe Janinës), Don Nikollë Kaçori (i
Durrësit), Don Ndre Mjeda (I Shoqërisë “Agimi”), Fehim Zavalani (i
Manastirit). Rreshti i katërt: Refik Toptani (i Tiranës), Çerçiz
Topulli, Mihal Grameno (i Korçës), anash dy patriotë jo delegatë.Nga
Mihal Gramenoja, në kujtimet e tij, përmenden si pjesëmarrës, por që
mungojnë në këtë fotografi: Parashqevi Qiriazi (delegate e Shkollës së
Çupave Korçë), Havez Ibrahimi dhe Emin Beu (të Shkupit), Rauf Beu (i
Gjirokastrës) dhe Selahedin Beu (i Manastirit).
avatar
Miri
Hapësira Jonë - Forum
Hapësira Jonë - Forum

<b>Postime</b> Postime : 1299
 <b>Piket</b> Piket : 1368
Regjistruar : 25/04/2009

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Foto historike

Mesazh nga Miri prej Thu 10 Jun 2010 - 4:52

ENVER HOXHA DHE MEHMET SHEHU ) NE TRIBUNEN E PARADES SE PARE
avatar
Miri
Hapësira Jonë - Forum
Hapësira Jonë - Forum

<b>Postime</b> Postime : 1299
 <b>Piket</b> Piket : 1368
Regjistruar : 25/04/2009

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Foto historike

Mesazh nga Miri prej Thu 10 Jun 2010 - 4:57
FIQIRETE SHEHU E NEXHMIJE HOXHA
avatar
Miri
Hapësira Jonë - Forum
Hapësira Jonë - Forum

<b>Postime</b> Postime : 1299
 <b>Piket</b> Piket : 1368
Regjistruar : 25/04/2009

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Foto historike

Mesazh nga Miri prej Thu 10 Jun 2010 - 4:58
Kisha e Shën Nikollit, e shkatërruar gjatë përndjekjeve fetare
avatar
Miri
Hapësira Jonë - Forum
Hapësira Jonë - Forum

<b>Postime</b> Postime : 1299
 <b>Piket</b> Piket : 1368
Regjistruar : 25/04/2009

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Foto historike

Mesazh nga Miri prej Thu 10 Jun 2010 - 4:59
Enver Hoxha
avatar
Miri
Hapësira Jonë - Forum
Hapësira Jonë - Forum

<b>Postime</b> Postime : 1299
 <b>Piket</b> Piket : 1368
Regjistruar : 25/04/2009

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Foto historike

Mesazh nga Miri prej Thu 10 Jun 2010 - 5:01
Personeli i legatës amerikane dhe politikanë shqiptarë në vitet ‘30. Mes tyre edhe Loni Adam
avatar
Miri
Hapësira Jonë - Forum
Hapësira Jonë - Forum

<b>Postime</b> Postime : 1299
 <b>Piket</b> Piket : 1368
Regjistruar : 25/04/2009

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Foto historike

Mesazh nga Miri prej Thu 10 Jun 2010 - 5:03

Misioni amerikan në Tiranë, 1945
avatar
Miri
Hapësira Jonë - Forum
Hapësira Jonë - Forum

<b>Postime</b> Postime : 1299
 <b>Piket</b> Piket : 1368
Regjistruar : 25/04/2009

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Foto historike

Mesazh nga Miri prej Thu 10 Jun 2010 - 5:04
Nje foto nga gjyqet komuniste ne Shqiperi pas Luftes se Dyte Boterore
avatar
Miri
Hapësira Jonë - Forum
Hapësira Jonë - Forum

<b>Postime</b> Postime : 1299
 <b>Piket</b> Piket : 1368
Regjistruar : 25/04/2009

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Foto historike

Mesazh nga Miri prej Thu 10 Jun 2010 - 5:05
Ceremonia e rivarrimit te Ismail Qemalit ne vitin 1932
avatar
Miri
Hapësira Jonë - Forum
Hapësira Jonë - Forum

<b>Postime</b> Postime : 1299
 <b>Piket</b> Piket : 1368
Regjistruar : 25/04/2009

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Foto historike

Mesazh nga Miri prej Thu 10 Jun 2010 - 5:07
Ceremonia e rivarrimit te Ismail Qemalit ne vitin 1932
avatar
Miri
Hapësira Jonë - Forum
Hapësira Jonë - Forum

<b>Postime</b> Postime : 1299
 <b>Piket</b> Piket : 1368
Regjistruar : 25/04/2009

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Foto historike

Mesazh nga Miri prej Thu 10 Jun 2010 - 5:08

Ceremonia e varrimit te Ismail Qemalit ne vitin 1919
avatar
Miri
Hapësira Jonë - Forum
Hapësira Jonë - Forum

<b>Postime</b> Postime : 1299
 <b>Piket</b> Piket : 1368
Regjistruar : 25/04/2009

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Foto historike

Mesazh nga Miri prej Thu 10 Jun 2010 - 5:09
Lola Gjoka, Jorgjia dhe Tefta Tashko Koço në vitet 30-të
avatar
Miri
Hapësira Jonë - Forum
Hapësira Jonë - Forum

<b>Postime</b> Postime : 1299
 <b>Piket</b> Piket : 1368
Regjistruar : 25/04/2009

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Foto historike

Mesazh nga Miri prej Thu 10 Jun 2010 - 5:10

1928/Hasan
Prishtina dhe Kostë
Boshnjaku

Është një foto e dy politikanëve të njohur.
Kanë pozuar gjatë viteve të ekzilit, kur
qëndronin jashtë vendit si antizogistë.
Prishtina (njeriu me kapele) ishte në vitet
e fundit të jetës së tij, 5 vjet para se të vritej
në një atentat, ndërsa Boshnjaku do të arrinte
në vinte në Shqipëri, të zgjidhej deputet
më 1945, të burgosej me “grupin e
deputetëve” e të vdiste pas pak vjetësh
avatar
Miri
Hapësira Jonë - Forum
Hapësira Jonë - Forum

<b>Postime</b> Postime : 1299
 <b>Piket</b> Piket : 1368
Regjistruar : 25/04/2009

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Foto historike

Mesazh nga Sponsored content


Sponsored content


Mbrapsht në krye Shko poshtë

Faqja 2 e 2 Previous  1, 2

Mbrapsht në krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi