Shfrytezimi i femijeve, apel për mbrojtjen e tyre

 :: Zone e Lire :: Lajme

Shko poshtë

Shfrytezimi i femijeve, apel për mbrojtjen e tyre

Mesazh nga Erisa1 prej Thu 10 Jun 2010 - 10:27Plot 315 femijë janë identifikuar nga zyrtarët e Ministrisë së Punës, si fëmijë që jetojnë dhe punojnë në rrugë.


Jo pak here këta fëmije që sapo lindin i vendosin në rrugë për të lypur, me pas per te punuar, dhe nje pjese e tyre perdoren edhe per shfrytezime seksuale.

Ambasadori hollandez ne Tirane Van Den Dool ne Ditën Ndërkombëtare Kundër Punës dhe Shfrytëzimit te Femijeve, i bëri apel politikës shqiptare ti japë fund shfrytëzimit të fëmijëve.

“Më duket e papranueshme që në një vend si Shqipëria, anëtare e NATO-s dhe aspiruese për të qenë pjesë e Bashkimit Evropian ka akoma fëmijë që punojnë e jetojnë në rrugë. Kjo është një thirrje e fuqishme për të gjithë politikanët e këtij vendi që t'i japin fund kësaj situate”, u shpreh Den Dool.

Mesohet se gjate periudhes se veres, femijet dergohen per te lypur ne plazhe por edhe ne Kosove. Perfaqesuesit e shoqatave flasin per shifra shume te larta te femijeve qe shfrytezohen ne rruge. Ne diten Nderkombetare kunder Punes se Femijeve, futbollisti Altin Lala,i ka ftuar femijet e rruges te pranishem ne kete aktivitet, te luajne sebashku me te ne fushe. Ne kete aktivitet perfaqesuesit e Ministrise se Punes, Bashkise dhe Rendit kane apeluar per te ndalur punen e femijeve.
avatar
Erisa1
Hapësira Jonë - Forum
Hapësira Jonë - Forum

<b>Postime</b> Postime : 2039
 <b>Piket</b> Piket : 2564
Regjistruar : 28/04/2009
 <b>Mosha</b> Mosha : 28
 <b>Vendbanimi</b> Vendbanimi : Pran Gjanices

http://www.hapesirajone.com/

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye


 :: Zone e Lire :: Lajme

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi