Sa uje duhet te pini?

Shko poshtë

Sa uje duhet te pini?

Mesazh nga Geri prej Sat 26 Jun 2010 - 5:37


Ju duhet te mesoheni te pini shume uje
sidomos ne rastet kur ju kryeni ushtrime fizike te renda ne natyre.

• Frutat dhe perimet te tilla si shalqini, domatet dhe selino permbajne
uje
• Gjate kryerjes se ushtrimeve, ju duhet te pini mesatarisht
gjysem gote uje cdo 15 minuta
• Te qenurit i hidratuar ju ndihmon
ne pakesimin e oreksit

(CNN) – Tempraturat e veres jane te larta
dhe nga tharja e fytit ju deshironi shume te pini nje gote uje.

Ajo qe duhet te dini eshte: Nese ndiheni te etur, ju jeni i prirur te
dehidratoheni.

“Nese ju pini vetem kur jeni i etur, keni shume pak shanse per te qene i hidratuar plotesisht”, tha Dr.Sylvia Morris,
asistent profesor ne Emory University School of Medicine.

Ekspertet thone se dehadratimi mund tju beje te ndiheni i nxehte, i lodhur dhe jo
i kthjellet. Gjithashtu, dehidritimi mund te shkaktoje nje prishje te
ekuilibrit te kriperave ne trupin e njeriut te cilat kane veti
percjellese te elektricitetit, shtrengim muskujsh dhe nje rritje te
rrezikut per goditjet ne koke.

Disa doktore thone se fjala e urte popullore e cila rekomandon se “duhen pire 8 gota uje ne dite” qendron
deri diku por njerezit kane nevoje per me shume se kaq.

Dr.Morris thote se meshkujt duhet te pijne 13 gota uje ne dite ndersa femrat 9.
Grate shtatzena e kane te nevojshme te pine me shume se kaq.

Nettle thote se “Çfaredo lloj pijesh te tjera qe ju mund te pini, pervec ujit,
ju jeni do te shtoni kalorite dhe kjo nuk eshte e mire, vecanerisht
nese ju jeni duke bere ushtrime per renie ne peshe”.

Morris thote se frutat dhe perimet si shalqini, domatet dhe selinoja ju ndihmon te
merrni me shume uje por nuk barazohet me marrjen sasise se ujit te
rekomanduar ne dite.
Morris thote se gjithashtu, ne ujin qe do te
pini ju mund te shtoni dhe limon, kastravec apo mente.

Ajo thote se te qenurit i hidratuar ju ndihmon ne pakesimin e oreksit, e cila
eshte e mire per njerezit te cilet duan te bien ne peshe apo te mbajne
peshen qe kane.
Morris rekomandon qe te pihen dy gota uje midis
vakteve dhe nje ose dy gota uje bashke me vaktin.

Nettle thote se
duhet te mesohemi qe te pijme shume uje ne rastet kur kryhen ushtrime
te renda fizike ne natyre. Pi 2 gota uje perpara se te filloni ushtrimet
– nje gote te pihet nje ose dy ore perapa ushtrimit dhe gota e dyte te
pihet gjysem ore perpara se te filloni ushtrimet. Pastaj te pihen edhe
dy got ate tjera uje 10-15 minuta perpara se te fillojne ushtrimet.
Nettle thote se gjate kohes se kryerjes se ushtrimeve, you duhet te pini
mesatarisht gjysem gote uje cdo 15 min. Pastaj, pini 2 gota ose me shume
nese jeni i etur, per cdo pound qe ju humbisni nga djersitja.

Ajo thote se “ne rastet kur ju do kryeni ushtrime te rneda fizike,
rekomandohet qe ju te peshoheni perpara se ti filloni ushtrimet dhe
perseri pasi ti keni mbaruar ato”.

_________________

Portali ~ Forumi ~ St@ff ~ Rregulloria Forumit

Keni paqartesi... Me kontakto ne PM
avatar
Geri
Fondatore St@ff Forum
Fondatore St@ff Forum

<b>Postime</b> Postime : 19697
 <b>Piket</b> Piket : 23781
Regjistruar : 21/04/2009
 <b>Mosha</b> Mosha : 30
 <b>Vendbanimi</b> Vendbanimi : Ne qytetin e dashur Tirone

http://www.facebook.com/profile.php?id=100000780195284#!/pages/M

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Sa uje duhet te pini?

Mesazh nga Shpejtimi prej Wed 7 Jul 2010 - 22:46

une nuk pi uje shume per vete se jam vital po nese nuk gabohem me sa di une nje njeri me pesh mesatare duhet te pije 2 litra uje ne dite nese gabohem kerkoj falje....
avatar
Shpejtimi
Hapësira Jonë - Forum
Hapësira Jonë - Forum

<b>Postime</b> Postime : 4253
 <b>Piket</b> Piket : 4315
Regjistruar : 01/05/2010
 <b>Vendbanimi</b> Vendbanimi : http://www.hapesirajone.com

http://www.hapesirajone.com/

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi